Co se stane po vysazení antikoncepce…

Je jen málo dívek a žen, které nepodlehnou kouzlu antikoncepčních pilulek. Dobře si vzpomeňte, že už při první návštěvě vám je gynekolog doporučovat. Zbavíte se pupínků, upraví se vám cyklus, zbavíte se nepříjemných pocitů, bolesti a navíc jste chráněna před nechtěným početím. V poslední době však narůstá počet těch, které antikoncepci odmítají a přestanou ji brát z čistě osobních důvodů. Co se stane s tělem, kterému přestanete dodávat pravidelnou dávku hormonů?

Stejně jako na začátku toho celého, kdy jste si vzaly první pilulku, také jste zřejmě pozorovaly nějaké změny. Podle průzkumů začínají dívky s braním antikoncepce mezi 15 – 18 rokem života, tedy ve chvíli, kdy se jejich tělo samo vypořádává s velkou dávkou hormonálních změn. Braním antikoncepce stabilizují hladinu těchto hormonů a každé tělo se s tím vyrovnává jinak. Ačkoli lékaři popírají, že by antikoncepce měla vliv na váhové změny, je skutečností, že až 80 % žen během prvních měsíců pozoruje úbytek či zvýšení své tělesné hmotnosti. Souvisí to s vyrovnáním hladiny hormonů, a tím i prací celého těla. Antikoncepce má tak díky hladině hormonů, které ovlivňuje, nepřímý vliv na celkový metabolismus ženy, zadržování vody, ukládání látek, rozmístění tuků a celkovou distribuci živin v těle.

TIP: Vzhledem k masivním masážím farmaceutických společností tlačí mnoho gynekologů své pacientky k tomu, aby antikoncepci braly a vysadily ji pouze v době plánovaného těhotenství. Nenechte si diktovat podmínky! Samy si stanovte, zda chcete či nechcete antikoncepci brát, a to nezávisle na doporučení vašeho lékaře, tlaku rodiny či náboženských vlivů. Jde jen o vaše zdraví. Pokuste si na toto téma promluvit se svým gynekologem. Pokud narazíte na nepochopení, změňte lékaře!

Po vysazení

Každá hormonální změna je čistě individuální, lze však vysledovat jisté charakteristické projevy. Jsou samozřejmě ženy, které žádné změny nezaznamenají, to jsou však šťastné výjimky.

Nejčastější projevy po vysazení antikoncepce: pocit spokojenosti, štěstí (často přechodný), hlubší prožívání pocitů, změny nálad v souladu s cyklem, pupínky na pleti, dekoltu či zádech, změna váhy a metabolismu, opoždění či nepřítomnost menstruace.

Menstruace

Jedním z velice častých projevů vysazení antikoncepce je opoždění nebo dlouhodobější nepřítomnost menstruace. Nepanikařte, tělo se potřebuje se vším pomalu vyrovnat. Pokud plánujete co nejdříve miminko anebo nechcete čekat, až se vše samo upraví, můžete vyzkoušet hormonální injekce na vyvolání menstruace. Pokud se rozhodnete vyčkat, až se tělo se změnami vyrovná samo, není na tom nic špatného. Menstruace se většinou objeví do 3 měsíců od vysazení prášků, jsou však i takové ženy, které se vrátily ke svému cyklu až po roce a půl. Nebojte se vyhledat svého gynekologa a na všechny změny se ho zeptat!

Pupínky

Mnohé ženy jakoby se vracely zpět do svých pubertálních let. Pár týdnů po vysazení antikoncepce se hormonální změny začínají projevovat a na pleti, dekoltu či zádech se vytváří pupínky. Jak tomuto předejít? Pomoc je jednoduchá, především dodržujte důslednou hygienu a začněte používat kvalitní kosmetiku k tomu určenou. Dbejte na čistotu své pleti, ráno a večer používejte peeling a čisticí tonikum na bázi alkoholu, následně pleť ošetřete denním/nočním krémem.

Pokud samy víte, které potraviny vám pupínky spouštějí (mastné jídlo, čokoláda atd…), raději se mu vyhněte.

Změny nálad – „Konečně jsem začala žít!“

Společně se změnou hormonální hladiny se mění i nálady. Žena může být citlivější na vnější podněty (zvuky, světlo, doteky). Mnoho žen popisuje náhlé pocity štěstí až euforie, nečekané prožívání situací především v pozitivním slova smyslu. Citlivost organismu se projevuje i zvýšenou chutí na sex a snadnějším dosažením orgasmu.

Váhové výkyvy

Metabolické změny způsobené rozkolísáním hormonální hladiny jsou nejčastěji viditelné na váhových úbytcích či naopak navýšením tělesné hmotnosti. Jsou ženy, které po vysazení „vyčůrají“ i 5 kg, naopak jsou takové, které vodu začnou zadržovat a jako mávnutím kouzelného proutku přiberou. Tato změna je doprovázena pocitem opuchlosti a nadýmáním.

Jak se s tím vyrovnat? Snažte se nepanikařit, opravdu se většinou jedná pouze o usazenou vodu. Vše by se mělo vrátit do starých kolejí ve chvíli, kdy se objeví i pravidelný cyklus. Pokud jsou změny zásadní, přehodnoťte svůj jídelníček a zařaďte do svého života více pohybu. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc!

Máte zkušenosti s vysazením antikoncepce? Pocítily jste nějakou změnu? Pokud ano, jak ovlivnila váš život?

Komentáře: 22 k “Co se stane po vysazení antikoncepce…”

 1. Raduš napsal:

  Je mi 20 let. Antikoncepci jsem brala od svých 16. Vysadila jsme ji před měsícem a půl, od té doby prožívám vše, o čem se píše v tomto článku. Nemám pravidelný cyklus, lépe řečeno nemám žádný cyklus. Jsem opuchlá, přibírám na váze, mám všude plno pupínků, a hrozně se nadýmám. Připadám si opět jako v pubertě. Ale říkám si, že to vše pro své zdraví protrpím a budu se snažit vrátit ke běžné váze. U lékaře vám nikdo neřekne, co vše antikoncepce způsobuje. Většinou upozorní jen na její výhody, ale to, že způsobuje většinu zdravotních problémů, které přijdou s 1. práškem, se dočtete až tím miniaturním písmem v tom šíleně dlouhém návodu na použití. Kdybych mohla poradit dívkám co uvažují o antikoncepci, tak jim říkám, ať ji nikdy nezačínají brát! Sex s kondomem není sice tak příjemný, ale nekrade Vám zdraví.

  • luciz123 napsal:

   Jsem na tom úplně stejně, napřed byla menstruace asi 3 měsíce jakž takž pravidelná teď je to 38dní od posledních měsíčků a pořád nic….a taky jsem nafouklá, přibrala jsem a mám pusu jak puberťák…..tak snad se to brzo srovná :/

   • Jirina napsal:

    Ahoj, je mi 27 a mám podobný problém jako luciz123, první 3 měsíce se menstruace dostavila v termínu, jako při braní HA a teď jsem to již 2 měsíce nedostala. Cítím se nafouklá, také jsem přibrala a o pleti ani nemluvím, ale problém s pletí jsem vyřešila tak, že jsem si zašla ke kosmetičce, ke které každý měsíc docházím a koupila jsem si kosmetiku Ryor Aknestop – pěna, tonikum, krém. Pleť mám mnohem čistější. Teď mě spíše trápí, že se cítím jak balón a nemám menstruaci. Člověk si ani nedokáže představit ty hormonální změny, ale nemám v úmyslu znovu začít brát HA, takže musím zatnout zuby a nějak se s tím poprat. Takže všem, které mají podobné problémy, držím palce.

 2. jitule napsal:

  ATK beru přes 10 let (od 16 let). Když jsme se rozhodli že si pořídíme dítko, atk jsem vysadila, hned napoprvé jsem otěhotněla a mám už skoro 2 letou zdravou holčičku. Po kojení jsem se vrátila opět k atk v podobě prášků, teď jsem vysadila a čekám miminko na druhý pokus :) Je pravda že cca měsíc po vysazení se mi zhoršila pleť a menstruace přišla se zpožděním (s atk jsem ji měla přesně co 28 dní, bez přišla po 36 dnech), ale vzhledem k tomu že jsem otěhotněla tak nevím, jak dlouho takové příznaky trvají :D Určitě jsem pro brát antikoncepci (pokud není nějaký zdravotní důvod) než nechtěně otěhotnět. Každá žena je originál a s antikoncepcí se vyrovná různě.

 3. bobule napsal:

  Ahoj,je to měsíc co jsem ze dne na den musela vysadit po 6letech HA,prodělala jsem po operaci kolene trombózu a plicní embolii,(stalo se to i díky HA),ano jsem ráda že jsem tady,ale ty stavy,deprese,přibírání na váze,pocit že mám celé tělo jako balón,je to fakt síla,nezbývá než doufat že se všechno urovná,je mi teprve 39 a fakt chci ještě žít a života si užít.Bylo jednoduché vzít si ráno pilulku,ale tohle za to nestálo…..

 4. niki napsal:

  Ahoj. Je to 41 dní, co jsem si vzala svou poslední pilulku. 5. den jsem klasicky dostala pseudomenses po spádu hormonů. Takže můj cyklus trvá už 37 dní a klasická menstruace pořád nikde. Prý to může klidně trvat i rok a půl, než to dostanu. HA jsem brala téměř 4 roky. Ne kvůli pleti ani kvůli úpravě menses, ale jen kvůli tomu, abych neotěhotněla. Asi po půl roce jsem pozorovala hlavně změny nálad. Největší radost pro mě byla „menses“, která přicházela vždy téměř na minutu přesně. Ale po nějaký době jsem pozorovala, že moje chuť na milování pomalu, ale jistě mizí. Na gyndě mi doktor pouze změnil prášky a po pár cyklech bych prý změnu měla cítit. Ale nestalo se vůbec nic. Ba naopak jsem se cítila spíš čím dál tím frigidnější. A to v 24 letech asi není úplně ono. Takže k sexu jsem se od přítele většinou nechala jen ukecávat. Jednoho dne jsem se teda rozhodla, že doberu plato a na tu chemii se vykašlu. Chtěla jsem zpátky své libido. Změna přišla skoro okamžitě a jsem za to moc ráda. Zjistila jsem, že kondom není tak hroznej a kdyžtak mám v záloze ještě spermicidní krém. Teď jenom čekám na menses… a omlouvám se svýmu tělu, co jsem mu to v posledních letech dělala. Prostě si myslím, že bychom tomu měli nechávat spíš přirozenej průběh. Doktoři jsou fakt nejspíš tlačený farm. firmama, aby rozdávali recepty jak na běžícím pásu, ale měli by mluvit jak o výhodách, tak zdůraznit i nežádoucí účinky prášků a pak nechat sami rozhodnout svou pacientku. Abych neodběhla úplně od tématu, tak po vysazení se nejenom vrátila chuť na sex, ale bohužel jsem i trochu přibrala. Není to nic markantního, ale je to fakt. Ale i tak bych se nerozhodla jinak.

  • hanka napsal:

   Ahoj Niki,to co píšeš o antikoncepci a svých prožitcích a žážitcích,tak na to musím reagovat a dát ti 100 procentně za pravdu je mi 34 let,pilulky jsem brala 10 let,ale jednoho krásného dne,jsem si řekla,proč budu do sebe cpát prášky s manželem jsem se dohodla,že to půjde i bez nich a světe div se,jde to je to vše o moc krásnější,sex více prožívám a až ted po 10 letech jsem mu přisla na chut,velkou radost mám já,ale hlavně i můj manžel….Kila šla dolů,je to hodně o psychice,mám ted cyklus trochu v chaosu,ale časem se to opět upraví a bude vše jako dřív,jednu věc už vím a to je,že antikoncepci UŽ NIKDY NEVEZMU!!!

 5. M.L. napsal:

  Ahoj
  Vše začalo Antikoncepcí a hormonálníma změnama v těle.
  Nikdy jsem neměla potíže s ANTINOU.Po porodech dvou dcer vyrazané zhoršení psychiky.Tak jsem to vysadila.Po roce mi bylo ještě hůře.Nechala jsem si ANTINU se kterou jsem byla 5 roku spokojená.Po těch letech mi začalo být zle.V době stresů se to zhoršovalo.Každé nasazení jsem zvracela.Paní gynekoložka mi vzala krev a zjistili trombofílii.Musela jsem ANT. vysadit.
  Je mi ještě hůře.Jdu dolů s váhou tudíž má psychika je na tom hrozně.Snažím se nepanikařit ale rozmluvte si to, nejde.
  Nechala jsem si dát tělísko.Snad to bude alespoň nějaké řešení.Menstruaci mám co chvilka od zavedení.Vyčerpává mě to.
  Jediný co mám víc chuť na sex.Necítím takové zatížení.Na druhý straně je mi psychicky hůř a mám pocit,že jsem oteklá.Přesto skoro nepiju.Chuť k jídlu nic moc.
  Riskovat další dítě nechci.
  V mém případě ta hrozná antikoncepce mi 5 roků ulehčila život bez úzkostí a psychických potíží.Ale zas mi vzala kus života.

 6. Market napsal:

  Ahoj,já neberu asi mesic a pul,a je sila co se semnou děje.. Poprve jsem brala asi 3 roky,hned první rok jsem měla 20kg nahoře..vystřídala jsem tehdy 3 druhy HA. Vaha stoupala,dalsich 15kg nahore.Pak se mi dařilo s vahou jit dolu,nakonec jsem HA na rok vysadila. Váha šla dolu.24kg za rok dole. jasne,ze jsem na sobě drela,a jedla zdrave. Jenže bez HA jsem měla velké menstruační bolesti,pritele,miminko jsem jeste nechtela atd. Takže jsem opět zacala brát, problém s vahou se vrátil,chuť na sex uz nebyla skoro žádná,za to na jídlo silena :( Ted jsem po 3 letech znovu tedy vysadila, menzes přišla normálně,ale jsem úplne nafoukla,mám pocit,ze každy den mám na váze o kilo víc,všechny kila se mi vrátily ,plus dalších 9.. Lituji,ze jsem HA vůbec kdy zacala brát, udělalo mi to v tele totální bordel.

 7. Z. napsal:

  Je mi 42 let a brala jsem HA CILEST bez přestávky 20 let. Vysadila jsem v půlce listopadu 2013 a pořád žádná menzes…… Začínám být z toho nervózní a přemýšlím, zda jsem udělala dobře…. Sice je mi fajn, ale to mi bylo i těch 20 let. Žádné problémy jsem neměla, jen jsem si říkala, že už bych v mém věku do sebe ty hormony nemusela ládovat. Teď jsem celé ty 2 měsíce bez HA strašně unavená, chybí mi energie…. já živel teď denně jen po práci ležím u TV a nic mne nebaví už ani sex…. Říkám si, že to sou asi ty hormony než se to srovná, ale začínám být nervózní, zda jsem udělala dobře. Přemýšlím, že se k HA vrátím.

 8. L. napsal:

  Ahoj holky, ja jsem bez antikoncepce asi 3 mesice (brala jsem ji 13let) a krome mastne pleti a vlasu – to jsem i cekala, se mi vyrazne zhorsila psychika..bojim se aby mi z toho nehrablo a doufam ze se to brzo srovna.

 9. Majda napsal:

  Ahoj. Taky jsem 3.měsíc bez HA a přibrala jsem 5 kg… 3-4 x týdně cvičím a myslím si , že i zdravě jím. Je to šílený a taky lituju že jsem to po dítěti zase začala brát… Je mi 31 a je to čímdál horší zhazovat…

 10. T. napsal:

  Ahoj, tak já se cítím po vysazení, jako těhule. Antikoncepci jsem vysadila cca před 3 měsíci, pobolívala mě prsa, měla jsem je citlivá a menstruace se pořád neobjevovala. První menstruaci jsem dostala 20. Prosince, proběhla normálně, bezbolestně, tak jako dříve. Ale teď čekám na další a ona pořád nikde, měla jsem ji dostat 17. Ledna, místo toho je mi někdy špatně od žaludku, chodím častěji na malou, sem tam se objeví průjmy, někdy na druhou stranu zácpa, objevují se pocity na omdlení, a taky mě začala dost bolet záda, nálada a psychika je úplně dole, už jenom kvůli nedostavené menstruaci, mám pocit, že začínám šílet a pořád přemýšlím, jestli se přece jenom něco nestalo a s někým jsem nespala, už jsem dělala i dva těhotenské testy – negativní. Bude mi teprve 20 let, přítele nemám a na miminko se vážně necítím. Nepřeji to nikomu zažít, a vy holky, co s tím chcete začít, nedělejte to, je to vnitřní zabiják…

 11. Sandra napsal:

  ahoj holky je mi 22 a HA jsem brala 7 let. v zari 2013 jsem ji vysadila, prvni 3 menstruace jsem dostala normalne , ale 4 nikde , navic mě zacal bolet pri dosedu a zidli vajecnik, nezdal se mi vytok…. tak jsem sla k dr a nasel mi cystu 4,8 mm… po injekci na vyvolani menzes nastesti cysta odesla… pak se mi zase nezdal vytok… zase jsem sla k dr , stery vse bylo v poradku … a dnes jsem tam byla zase protoze jsem 43 dc a menzes neprisla, tak jsem byla zase na vyvolavacce… ptala jsem se jestli mam ovulku, rikal ze ne , ze řada cyklu po vysazeni muze byt anovulacni. fajn pocit vedet , ze jsem docasne neplodna :-( rikal ze to budeme jen sledovat , snad se telo srovná samo…. navic me zas pichal vajecnik ale cysta tam nebyla jen jakejsi folikul… jako mela jsem to zapotrebi ? :( debilni prasky !!!!

 12. Zuzka napsal:

  Dobrý den,je mi 26 let, antikocepci beru už 10 let a uvažuji o tom, že ji už nebudu užívat z toho důvodu, už tu chemii dávám do sebe moc dlouho, ale jak tady čtu, tak zase nechci přibrat, mít pupínky apod. tak teď nevím co mám udělat. Myslíte si, že antikoncepce nějak škodí zdraví nebo snižuje nějaké procento možnosti otěhotnět, když už ji beru tak dlouho??? a jak tady píšete, že máte po vysazení větší chuť na sex, tak to mě nepostihuje, chuť k sexu mám pořád, ale ještě nikdy jsem nedosáhla orgasmu. Myslíte si, že může být antikoncepce toho příčinou? Děkuji za odpověď. Zuzka

 13. veronika napsal:

  Ahoj, ja brala HA od 15 do 18,5. Musela sem vysadit kvuli zvyšenym jaterním testum a uz sem se pak k HA nechtela vrecet. první 3 mesice sem MS nedostala tak sem zasla na gyndu, dostala sem proveru, vsechno v pohode MS sem dostavala v pohode. Presla sem ale k jinymu gynekologovi ten mi dal nerestiteron, se kterým můžu normálně otehotnět a miminku by to neoublížilo, pry tam neni tolik hormu, k telu je to setrnější, no ted beru hormony rok a pul. Jednou sem vyzkoušela nebrat je tech 10 dní a MS nepřisla, takze se ted jen modlim aby se mi to vsechno srovnalo a ja uz mohla na prasky zapomenout a hlavně mít někdy miminko.

 14. Daniela napsal:

  Ahoj holky, díky za to že tady píšete co píšete, dost mě to uklidnilo, že v tom nejsem sama. Tak se taky podělím Antikoncepce od 18ti let, po 15ti letech ve svých 33 jsem vysadila, první dva cykly po vysazení trvaly jen 21 dní a menstruace taková nijaká a teď čekám na další menzes a už dva týdny zpoždění a jak tady čtu, tak je to asi normálka, uf… A jinak k tomu všemu klasika – jsem nafouklá, oteklá, pupínky jako v pubertě. Jediné pozitivní po vysazení je zatím to, že se zase cítím jako člověk a ne tak nějak divně zakonzervovaně, těžko se to popisuje ale kdo vysadil, ten ví o čem mluvím :-) Ale tenhle zatím jedinej přínos společně s rozhozenými hormony teď po vysazení mě jen utvrzuje v tom, že pilulky jsou opravdu veliký svinstvo a mám chuť si nafackovat, že jsem se tím cpala takových let!! Pokud přemýšlíte o vysazení (jako třeba Zuzka výše), rozhodně to stojí za uváženou, protože stejně to jednou budete muset absolvovat a bez antikoncepce je život opravdu úplně o něčem jiném a za těch několik měsíců následné „puberty“ to opravdu stojí. Brát antikoncepci bylo moje nejhorší rozhodnutí v životě, hodně lituju a doufám že se co nejdřív zase stabilizuju. To samé přeju i vám ostatním, hlavně hodně trpělivosti! Stojí za to vydržet to!

 15. Beruš napsal:

  Ahoj holky, chci se k Vám taky přidat. Antikoncepci jsem brala 5 let. Prvně jsem brala asi 3 roky Regulon jenže měla jsem problémy s chutí na sex tak jsem šla ke gynekologovy aby mi prášky změnil napsal mi Artizii tu jsem brala přes 1 rok docela se chut na sex vrátila jenomže pak jednoho dne jsem si šla na gyndu pro recept na prášky a sestřička mi řekla že mi pak dotor napsal jiný prášky Lyndynette jelikož Artiza měla nějakou stávku ty sem teda brala 3 měsíce a začala sem na sobě pozorovat dost příšerné změny nejdřív sem mě nenapadlo že to může být z antikoncepce ale po vysazení je mi líp takže asi bylo. každodenní bolesti hlavy , které sem si myslela původně že mám od krční páteře ale ted jak naberu antikoncepci bolesti jsou takřka pryč , byla sem příšerně vzteklá nemohla sem vydržet ani sama se sebou každá kravina mě vytočila no prostě hrůže přišla jsem si že to nejsem já ale jako kdyby se do mě někdo převtělil. Pak zase v zápětí sem se začala smát ani sem nevěděla čemu proste jak blázen. Fakt to bylo něco strašnýho tak jsem se rozhodla že prášky na nějaký čas vysadím..tak sem je vysadila 11.3.2014 a je teda fakt že nálada celkem dobrá nejsem už ani vzteklá, hlava mě taky nebolí akorád mám problém ten že mě příšerně tlačí v podbřišku a neustále se mi chce na záchod jako kdybych měla plný močák a přitom ho tak plný nemám a vyčůrám se a tlačí to stejně jako kdyby se mi chtělo pořád na záchod a přitom sem byla. Nevím to může být tím vysazením prášků nebo čím to je ale zda sem to nezlepší půjdu ke gynekologovy. Cyklus sem zatím neměla takže posoudit nemůžu ale jak sem zde četla tak než se to srovná tak to asi taky budu mít nepravidelné je to pravděpodobné. Chtěla jsem začít brát pak znova prášky ale po tom co sem zde četla o tom přestávám uvažovat protže je to fakt příšerný svinstvo..Takže přikláním se asi k ostatním co tu psali ale holky co uvažujete zda brát prášky tak si to pořádně rozmyslelete a spíš to neberte…

  • Iveta napsal:

   Ahojky,
   tak jsem tu hledala,kdo má jaké potíže po vysazení HA a ty tvoje sedí…stále plný močák,tlak jako když se mi chce na záchod a ještě rozšířená stěna děložní,což prý může být způsobeno práve vysazením HA.Já ji brala skoro 27 let,je mi 45 a teď jsem se rozhodla to utnout a je to fakt mazec.Samé problémy a to mám za sebou jen 3 týdny.Co bude dál si ani nedoufám odhadnout. Každopádně díky za zkušenost a přeju ti hodně sil a hlavně už žádné zdravotní problémy.Iveta

 16. Kosule napsal:

  Ahoj,
  v lednu 2014 jsem vysadila, poté následovala klasicky menstruace, v únoru také klasicky po 28 dnech (ještě jsem tu hnusnou chemii asi měla v těle) a dál? V březnu se menstruace nedostavila, nyní je to 2 týdny, co se měla dostavit. Děkuju za tento článek, dám tomu klidně rok a půl (než budu něco hrotit), protože antinu jsem brala 5 let, a tudíž věřím, že mé tělo si zaslouží minimálně trpělivost jako omluvu :-)
  Jinak je mi krásně, jsem to konečně já, kdo nevysadil, nepochopí. Umím se radovat z maličkostí, ten pocit radosti v krku „aaa“ :) )Větší chuť samozřejmě také přišla ˇˇ Mínusem je jedině to akné, ale s tím se pracovat dá. Hlavní je jistota dětiček v budoucnu :)

 17. Kosule napsal:

  A taky jsem poslední dva týdny, kdy jsem očekávala menstruaci která se nedostavila, dost často chodila na velkou. Konečně se odvodním juchuu:))

Komentujte!