Co se stane po vysazení antikoncepce…

Je jen málo dívek a žen, které nepodlehnou kouzlu antikoncepčních pilulek. Dobře si vzpomeňte, že už při první návštěvě vám je gynekolog doporučovat. Zbavíte se pupínků, upraví se vám cyklus, zbavíte se nepříjemných pocitů, bolesti a navíc jste chráněna před nechtěným početím. V poslední době však narůstá počet těch, které antikoncepci odmítají a přestanou ji brát z čistě osobních důvodů. Co se stane s tělem, kterému přestanete dodávat pravidelnou dávku hormonů?

Stejně jako na začátku toho celého, kdy jste si vzaly první pilulku, také jste zřejmě pozorovaly nějaké změny. Podle průzkumů začínají dívky s braním antikoncepce mezi 15 – 18 rokem života, tedy ve chvíli, kdy se jejich tělo samo vypořádává s velkou dávkou hormonálních změn. Braním antikoncepce stabilizují hladinu těchto hormonů a každé tělo se s tím vyrovnává jinak. Ačkoli lékaři popírají, že by antikoncepce měla vliv na váhové změny, je skutečností, že až 80 % žen během prvních měsíců pozoruje úbytek či zvýšení své tělesné hmotnosti. Souvisí to s vyrovnáním hladiny hormonů, a tím i prací celého těla. Antikoncepce má tak díky hladině hormonů, které ovlivňuje, nepřímý vliv na celkový metabolismus ženy, zadržování vody, ukládání látek, rozmístění tuků a celkovou distribuci živin v těle.

TIP: Vzhledem k masivním masážím farmaceutických společností tlačí mnoho gynekologů své pacientky k tomu, aby antikoncepci braly a vysadily ji pouze v době plánovaného těhotenství. Nenechte si diktovat podmínky! Samy si stanovte, zda chcete či nechcete antikoncepci brát, a to nezávisle na doporučení vašeho lékaře, tlaku rodiny či náboženských vlivů. Jde jen o vaše zdraví. Pokuste si na toto téma promluvit se svým gynekologem. Pokud narazíte na nepochopení, změňte lékaře!

Po vysazení

Každá hormonální změna je čistě individuální, lze však vysledovat jisté charakteristické projevy. Jsou samozřejmě ženy, které žádné změny nezaznamenají, to jsou však šťastné výjimky.

Nejčastější projevy po vysazení antikoncepce: pocit spokojenosti, štěstí (často přechodný), hlubší prožívání pocitů, změny nálad v souladu s cyklem, pupínky na pleti, dekoltu či zádech, změna váhy a metabolismu, opoždění či nepřítomnost menstruace.

Menstruace

Jedním z velice častých projevů vysazení antikoncepce je opoždění nebo dlouhodobější nepřítomnost menstruace. Nepanikařte, tělo se potřebuje se vším pomalu vyrovnat. Pokud plánujete co nejdříve miminko anebo nechcete čekat, až se vše samo upraví, můžete vyzkoušet hormonální injekce na vyvolání menstruace. Pokud se rozhodnete vyčkat, až se tělo se změnami vyrovná samo, není na tom nic špatného. Menstruace se většinou objeví do 3 měsíců od vysazení prášků, jsou však i takové ženy, které se vrátily ke svému cyklu až po roce a půl. Nebojte se vyhledat svého gynekologa a na všechny změny se ho zeptat!

Pupínky

Mnohé ženy jakoby se vracely zpět do svých pubertálních let. Pár týdnů po vysazení antikoncepce se hormonální změny začínají projevovat a na pleti, dekoltu či zádech se vytváří pupínky. Jak tomuto předejít? Pomoc je jednoduchá, především dodržujte důslednou hygienu a začněte používat kvalitní kosmetiku k tomu určenou. Dbejte na čistotu své pleti, ráno a večer používejte peeling a čisticí tonikum na bázi alkoholu, následně pleť ošetřete denním/nočním krémem.

Pokud samy víte, které potraviny vám pupínky spouštějí (mastné jídlo, čokoláda atd…), raději se mu vyhněte.

Změny nálad – „Konečně jsem začala žít!“

Společně se změnou hormonální hladiny se mění i nálady. Žena může být citlivější na vnější podněty (zvuky, světlo, doteky). Mnoho žen popisuje náhlé pocity štěstí až euforie, nečekané prožívání situací především v pozitivním slova smyslu. Citlivost organismu se projevuje i zvýšenou chutí na sex a snadnějším dosažením orgasmu.

Váhové výkyvy

Metabolické změny způsobené rozkolísáním hormonální hladiny jsou nejčastěji viditelné na váhových úbytcích či naopak navýšením tělesné hmotnosti. Jsou ženy, které po vysazení „vyčůrají“ i 5 kg, naopak jsou takové, které vodu začnou zadržovat a jako mávnutím kouzelného proutku přiberou. Tato změna je doprovázena pocitem opuchlosti a nadýmáním.

Jak se s tím vyrovnat? Snažte se nepanikařit, opravdu se většinou jedná pouze o usazenou vodu. Vše by se mělo vrátit do starých kolejí ve chvíli, kdy se objeví i pravidelný cyklus. Pokud jsou změny zásadní, přehodnoťte svůj jídelníček a zařaďte do svého života více pohybu. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc!

Máte zkušenosti s vysazením antikoncepce? Pocítily jste nějakou změnu? Pokud ano, jak ovlivnila váš život?

Komentáře: 69 k “Co se stane po vysazení antikoncepce…”

 1. Raduš napsal:

  Je mi 20 let. Antikoncepci jsem brala od svých 16. Vysadila jsme ji před měsícem a půl, od té doby prožívám vše, o čem se píše v tomto článku. Nemám pravidelný cyklus, lépe řečeno nemám žádný cyklus. Jsem opuchlá, přibírám na váze, mám všude plno pupínků, a hrozně se nadýmám. Připadám si opět jako v pubertě. Ale říkám si, že to vše pro své zdraví protrpím a budu se snažit vrátit ke běžné váze. U lékaře vám nikdo neřekne, co vše antikoncepce způsobuje. Většinou upozorní jen na její výhody, ale to, že způsobuje většinu zdravotních problémů, které přijdou s 1. práškem, se dočtete až tím miniaturním písmem v tom šíleně dlouhém návodu na použití. Kdybych mohla poradit dívkám co uvažují o antikoncepci, tak jim říkám, ať ji nikdy nezačínají brát! Sex s kondomem není sice tak příjemný, ale nekrade Vám zdraví.

  • luciz123 napsal:

   Jsem na tom úplně stejně, napřed byla menstruace asi 3 měsíce jakž takž pravidelná teď je to 38dní od posledních měsíčků a pořád nic….a taky jsem nafouklá, přibrala jsem a mám pusu jak puberťák…..tak snad se to brzo srovná :/

   • Jirina napsal:

    Ahoj, je mi 27 a mám podobný problém jako luciz123, první 3 měsíce se menstruace dostavila v termínu, jako při braní HA a teď jsem to již 2 měsíce nedostala. Cítím se nafouklá, také jsem přibrala a o pleti ani nemluvím, ale problém s pletí jsem vyřešila tak, že jsem si zašla ke kosmetičce, ke které každý měsíc docházím a koupila jsem si kosmetiku Ryor Aknestop – pěna, tonikum, krém. Pleť mám mnohem čistější. Teď mě spíše trápí, že se cítím jak balón a nemám menstruaci. Člověk si ani nedokáže představit ty hormonální změny, ale nemám v úmyslu znovu začít brát HA, takže musím zatnout zuby a nějak se s tím poprat. Takže všem, které mají podobné problémy, držím palce.

    • Pavla napsal:

     Já jsem vysadila antikoncepci teprve před dvěma měsíci. Hned druhý měsíc jsem začala zobat Chlorellu na detoxikaci, k tomu beru Pangamin a polykám rybí tuk. Okamžitě mi splasklo nafouknuté bříško. Pleť se mi zhoršila (předně na krku a zádech), ale po vitamínech se dává do normálu. Řekla bych, že i tak to bude běh na dlouhou trať, ale věřím, že s malou pomocí se tělo srovná rychleji.

     • Jirina napsal:

      Ahoj, moc děkuji za tip. Hned jsem si o ní něco přečetla a jsem nadšená, tak uvidím, jestli to bude mít takové účinky, jak všude popisují, byl bych za ně opravdu ráda :-) Už je to rok, co jsem vysadila HA a pořád je ta hormonální nerovnováha znát, stále jsem jako puberťák, samý pupínek :-) Ale už to nějak neřeším, hlavní je, aby se tělo vyčistilo.

    • payka napsal:

     U mě stejný případ. Tři měsíce po vysazení jsem měla pořád pravidelnou menstruaci, krása. Pak 8 dní nic, jen bolesti prsou. S manželem jsme se už radovali, že čekáme miminko, ale nakonec se ta potvora dostavila, a stála za to.

     Takový křeče jsem snad nikdy neměla, úplně jsem cítila, jak se mi trhají kusy sliznice a pak to bylo i vidět. Používám menstruační kalíšek, tak jsem byla trochu v šoku z toho, jak vlastně opravdická menstruace může vypadat.

     Alespoň mám teď ale jistotu, že se dává tělo konečně dopořádku a naše snažení o miminko někam povede:)

     • Zuzule napsal:

      To je opravdu mazec..Fakt koukam.. Snad budeme všechny brzičko v pořádku.. :-) Vysazeno mám teprve „pár“ dní, ale cítím se jako bambule..strašně nafouknutá… :-( Holky, držím pěsti.. :-)

  • pettraa napsal:

   Zdravím Vás, chci se podělit se svými zážitky s antikoncepcí.
   Tyto prášky jsem brala od svých 15-ti let, kvůli nepravidelnosti cyklu. Přestala jsem je brát po 9. ti letech užívání. Důvod vysazení- periferní trombóza ve střední části lýtka. Byl to šok, jelikož od mala sportuji, dokonce vrcholově od 16. ti let. Důvod vzniku trombózy- antikoncepce! Po genetických testech byla zjištěna genová mutace homozigot. Není to ta nejvážnější mutace, ale i tak, gynekolog před začátkem žádne testy neprovedl. Před nasazením prášku- trvejte na těchto testech. Jejich provedení je pro pojišťovny drahá záležitost cca 4000 Kč, nevím co je na tom drahého, když může jít i o život člověka.

 2. jitule napsal:

  ATK beru přes 10 let (od 16 let). Když jsme se rozhodli že si pořídíme dítko, atk jsem vysadila, hned napoprvé jsem otěhotněla a mám už skoro 2 letou zdravou holčičku. Po kojení jsem se vrátila opět k atk v podobě prášků, teď jsem vysadila a čekám miminko na druhý pokus :) Je pravda že cca měsíc po vysazení se mi zhoršila pleť a menstruace přišla se zpožděním (s atk jsem ji měla přesně co 28 dní, bez přišla po 36 dnech), ale vzhledem k tomu že jsem otěhotněla tak nevím, jak dlouho takové příznaky trvají :D Určitě jsem pro brát antikoncepci (pokud není nějaký zdravotní důvod) než nechtěně otěhotnět. Každá žena je originál a s antikoncepcí se vyrovná různě.

 3. bobule napsal:

  Ahoj,je to měsíc co jsem ze dne na den musela vysadit po 6letech HA,prodělala jsem po operaci kolene trombózu a plicní embolii,(stalo se to i díky HA),ano jsem ráda že jsem tady,ale ty stavy,deprese,přibírání na váze,pocit že mám celé tělo jako balón,je to fakt síla,nezbývá než doufat že se všechno urovná,je mi teprve 39 a fakt chci ještě žít a života si užít.Bylo jednoduché vzít si ráno pilulku,ale tohle za to nestálo…..

 4. niki napsal:

  Ahoj. Je to 41 dní, co jsem si vzala svou poslední pilulku. 5. den jsem klasicky dostala pseudomenses po spádu hormonů. Takže můj cyklus trvá už 37 dní a klasická menstruace pořád nikde. Prý to může klidně trvat i rok a půl, než to dostanu. HA jsem brala téměř 4 roky. Ne kvůli pleti ani kvůli úpravě menses, ale jen kvůli tomu, abych neotěhotněla. Asi po půl roce jsem pozorovala hlavně změny nálad. Největší radost pro mě byla „menses“, která přicházela vždy téměř na minutu přesně. Ale po nějaký době jsem pozorovala, že moje chuť na milování pomalu, ale jistě mizí. Na gyndě mi doktor pouze změnil prášky a po pár cyklech bych prý změnu měla cítit. Ale nestalo se vůbec nic. Ba naopak jsem se cítila spíš čím dál tím frigidnější. A to v 24 letech asi není úplně ono. Takže k sexu jsem se od přítele většinou nechala jen ukecávat. Jednoho dne jsem se teda rozhodla, že doberu plato a na tu chemii se vykašlu. Chtěla jsem zpátky své libido. Změna přišla skoro okamžitě a jsem za to moc ráda. Zjistila jsem, že kondom není tak hroznej a kdyžtak mám v záloze ještě spermicidní krém. Teď jenom čekám na menses… a omlouvám se svýmu tělu, co jsem mu to v posledních letech dělala. Prostě si myslím, že bychom tomu měli nechávat spíš přirozenej průběh. Doktoři jsou fakt nejspíš tlačený farm. firmama, aby rozdávali recepty jak na běžícím pásu, ale měli by mluvit jak o výhodách, tak zdůraznit i nežádoucí účinky prášků a pak nechat sami rozhodnout svou pacientku. Abych neodběhla úplně od tématu, tak po vysazení se nejenom vrátila chuť na sex, ale bohužel jsem i trochu přibrala. Není to nic markantního, ale je to fakt. Ale i tak bych se nerozhodla jinak.

  • hanka napsal:

   Ahoj Niki,to co píšeš o antikoncepci a svých prožitcích a žážitcích,tak na to musím reagovat a dát ti 100 procentně za pravdu je mi 34 let,pilulky jsem brala 10 let,ale jednoho krásného dne,jsem si řekla,proč budu do sebe cpát prášky s manželem jsem se dohodla,že to půjde i bez nich a světe div se,jde to je to vše o moc krásnější,sex více prožívám a až ted po 10 letech jsem mu přisla na chut,velkou radost mám já,ale hlavně i můj manžel….Kila šla dolů,je to hodně o psychice,mám ted cyklus trochu v chaosu,ale časem se to opět upraví a bude vše jako dřív,jednu věc už vím a to je,že antikoncepci UŽ NIKDY NEVEZMU!!!

 5. M.L. napsal:

  Ahoj
  Vše začalo Antikoncepcí a hormonálníma změnama v těle.
  Nikdy jsem neměla potíže s ANTINOU.Po porodech dvou dcer vyrazané zhoršení psychiky.Tak jsem to vysadila.Po roce mi bylo ještě hůře.Nechala jsem si ANTINU se kterou jsem byla 5 roku spokojená.Po těch letech mi začalo být zle.V době stresů se to zhoršovalo.Každé nasazení jsem zvracela.Paní gynekoložka mi vzala krev a zjistili trombofílii.Musela jsem ANT. vysadit.
  Je mi ještě hůře.Jdu dolů s váhou tudíž má psychika je na tom hrozně.Snažím se nepanikařit ale rozmluvte si to, nejde.
  Nechala jsem si dát tělísko.Snad to bude alespoň nějaké řešení.Menstruaci mám co chvilka od zavedení.Vyčerpává mě to.
  Jediný co mám víc chuť na sex.Necítím takové zatížení.Na druhý straně je mi psychicky hůř a mám pocit,že jsem oteklá.Přesto skoro nepiju.Chuť k jídlu nic moc.
  Riskovat další dítě nechci.
  V mém případě ta hrozná antikoncepce mi 5 roků ulehčila život bez úzkostí a psychických potíží.Ale zas mi vzala kus života.

 6. Market napsal:

  Ahoj,já neberu asi mesic a pul,a je sila co se semnou děje.. Poprve jsem brala asi 3 roky,hned první rok jsem měla 20kg nahoře..vystřídala jsem tehdy 3 druhy HA. Vaha stoupala,dalsich 15kg nahore.Pak se mi dařilo s vahou jit dolu,nakonec jsem HA na rok vysadila. Váha šla dolu.24kg za rok dole. jasne,ze jsem na sobě drela,a jedla zdrave. Jenže bez HA jsem měla velké menstruační bolesti,pritele,miminko jsem jeste nechtela atd. Takže jsem opět zacala brát, problém s vahou se vrátil,chuť na sex uz nebyla skoro žádná,za to na jídlo silena :( Ted jsem po 3 letech znovu tedy vysadila, menzes přišla normálně,ale jsem úplne nafoukla,mám pocit,ze každy den mám na váze o kilo víc,všechny kila se mi vrátily ,plus dalších 9.. Lituji,ze jsem HA vůbec kdy zacala brát, udělalo mi to v tele totální bordel.

 7. Z. napsal:

  Je mi 42 let a brala jsem HA CILEST bez přestávky 20 let. Vysadila jsem v půlce listopadu 2013 a pořád žádná menzes…… Začínám být z toho nervózní a přemýšlím, zda jsem udělala dobře…. Sice je mi fajn, ale to mi bylo i těch 20 let. Žádné problémy jsem neměla, jen jsem si říkala, že už bych v mém věku do sebe ty hormony nemusela ládovat. Teď jsem celé ty 2 měsíce bez HA strašně unavená, chybí mi energie…. já živel teď denně jen po práci ležím u TV a nic mne nebaví už ani sex…. Říkám si, že to sou asi ty hormony než se to srovná, ale začínám být nervózní, zda jsem udělala dobře. Přemýšlím, že se k HA vrátím.

 8. L. napsal:

  Ahoj holky, ja jsem bez antikoncepce asi 3 mesice (brala jsem ji 13let) a krome mastne pleti a vlasu – to jsem i cekala, se mi vyrazne zhorsila psychika..bojim se aby mi z toho nehrablo a doufam ze se to brzo srovna.

 9. Majda napsal:

  Ahoj. Taky jsem 3.měsíc bez HA a přibrala jsem 5 kg… 3-4 x týdně cvičím a myslím si , že i zdravě jím. Je to šílený a taky lituju že jsem to po dítěti zase začala brát… Je mi 31 a je to čímdál horší zhazovat…

 10. T. napsal:

  Ahoj, tak já se cítím po vysazení, jako těhule. Antikoncepci jsem vysadila cca před 3 měsíci, pobolívala mě prsa, měla jsem je citlivá a menstruace se pořád neobjevovala. První menstruaci jsem dostala 20. Prosince, proběhla normálně, bezbolestně, tak jako dříve. Ale teď čekám na další a ona pořád nikde, měla jsem ji dostat 17. Ledna, místo toho je mi někdy špatně od žaludku, chodím častěji na malou, sem tam se objeví průjmy, někdy na druhou stranu zácpa, objevují se pocity na omdlení, a taky mě začala dost bolet záda, nálada a psychika je úplně dole, už jenom kvůli nedostavené menstruaci, mám pocit, že začínám šílet a pořád přemýšlím, jestli se přece jenom něco nestalo a s někým jsem nespala, už jsem dělala i dva těhotenské testy – negativní. Bude mi teprve 20 let, přítele nemám a na miminko se vážně necítím. Nepřeji to nikomu zažít, a vy holky, co s tím chcete začít, nedělejte to, je to vnitřní zabiják…

 11. Sandra napsal:

  ahoj holky je mi 22 a HA jsem brala 7 let. v zari 2013 jsem ji vysadila, prvni 3 menstruace jsem dostala normalne , ale 4 nikde , navic mě zacal bolet pri dosedu a zidli vajecnik, nezdal se mi vytok…. tak jsem sla k dr a nasel mi cystu 4,8 mm… po injekci na vyvolani menzes nastesti cysta odesla… pak se mi zase nezdal vytok… zase jsem sla k dr , stery vse bylo v poradku … a dnes jsem tam byla zase protoze jsem 43 dc a menzes neprisla, tak jsem byla zase na vyvolavacce… ptala jsem se jestli mam ovulku, rikal ze ne , ze řada cyklu po vysazeni muze byt anovulacni. fajn pocit vedet , ze jsem docasne neplodna :-( rikal ze to budeme jen sledovat , snad se telo srovná samo…. navic me zas pichal vajecnik ale cysta tam nebyla jen jakejsi folikul… jako mela jsem to zapotrebi ? :( debilni prasky !!!!

 12. Zuzka napsal:

  Dobrý den,je mi 26 let, antikocepci beru už 10 let a uvažuji o tom, že ji už nebudu užívat z toho důvodu, už tu chemii dávám do sebe moc dlouho, ale jak tady čtu, tak zase nechci přibrat, mít pupínky apod. tak teď nevím co mám udělat. Myslíte si, že antikoncepce nějak škodí zdraví nebo snižuje nějaké procento možnosti otěhotnět, když už ji beru tak dlouho??? a jak tady píšete, že máte po vysazení větší chuť na sex, tak to mě nepostihuje, chuť k sexu mám pořád, ale ještě nikdy jsem nedosáhla orgasmu. Myslíte si, že může být antikoncepce toho příčinou? Děkuji za odpověď. Zuzka

 13. veronika napsal:

  Ahoj, ja brala HA od 15 do 18,5. Musela sem vysadit kvuli zvyšenym jaterním testum a uz sem se pak k HA nechtela vrecet. první 3 mesice sem MS nedostala tak sem zasla na gyndu, dostala sem proveru, vsechno v pohode MS sem dostavala v pohode. Presla sem ale k jinymu gynekologovi ten mi dal nerestiteron, se kterým můžu normálně otehotnět a miminku by to neoublížilo, pry tam neni tolik hormu, k telu je to setrnější, no ted beru hormony rok a pul. Jednou sem vyzkoušela nebrat je tech 10 dní a MS nepřisla, takze se ted jen modlim aby se mi to vsechno srovnalo a ja uz mohla na prasky zapomenout a hlavně mít někdy miminko.

 14. Daniela napsal:

  Ahoj holky, díky za to že tady píšete co píšete, dost mě to uklidnilo, že v tom nejsem sama. Tak se taky podělím Antikoncepce od 18ti let, po 15ti letech ve svých 33 jsem vysadila, první dva cykly po vysazení trvaly jen 21 dní a menstruace taková nijaká a teď čekám na další menzes a už dva týdny zpoždění a jak tady čtu, tak je to asi normálka, uf… A jinak k tomu všemu klasika – jsem nafouklá, oteklá, pupínky jako v pubertě. Jediné pozitivní po vysazení je zatím to, že se zase cítím jako člověk a ne tak nějak divně zakonzervovaně, těžko se to popisuje ale kdo vysadil, ten ví o čem mluvím :-) Ale tenhle zatím jedinej přínos společně s rozhozenými hormony teď po vysazení mě jen utvrzuje v tom, že pilulky jsou opravdu veliký svinstvo a mám chuť si nafackovat, že jsem se tím cpala takových let!! Pokud přemýšlíte o vysazení (jako třeba Zuzka výše), rozhodně to stojí za uváženou, protože stejně to jednou budete muset absolvovat a bez antikoncepce je život opravdu úplně o něčem jiném a za těch několik měsíců následné „puberty“ to opravdu stojí. Brát antikoncepci bylo moje nejhorší rozhodnutí v životě, hodně lituju a doufám že se co nejdřív zase stabilizuju. To samé přeju i vám ostatním, hlavně hodně trpělivosti! Stojí za to vydržet to!

 15. Beruš napsal:

  Ahoj holky, chci se k Vám taky přidat. Antikoncepci jsem brala 5 let. Prvně jsem brala asi 3 roky Regulon jenže měla jsem problémy s chutí na sex tak jsem šla ke gynekologovy aby mi prášky změnil napsal mi Artizii tu jsem brala přes 1 rok docela se chut na sex vrátila jenomže pak jednoho dne jsem si šla na gyndu pro recept na prášky a sestřička mi řekla že mi pak dotor napsal jiný prášky Lyndynette jelikož Artiza měla nějakou stávku ty sem teda brala 3 měsíce a začala sem na sobě pozorovat dost příšerné změny nejdřív sem mě nenapadlo že to může být z antikoncepce ale po vysazení je mi líp takže asi bylo. každodenní bolesti hlavy , které sem si myslela původně že mám od krční páteře ale ted jak naberu antikoncepci bolesti jsou takřka pryč , byla sem příšerně vzteklá nemohla sem vydržet ani sama se sebou každá kravina mě vytočila no prostě hrůže přišla jsem si že to nejsem já ale jako kdyby se do mě někdo převtělil. Pak zase v zápětí sem se začala smát ani sem nevěděla čemu proste jak blázen. Fakt to bylo něco strašnýho tak jsem se rozhodla že prášky na nějaký čas vysadím..tak sem je vysadila 11.3.2014 a je teda fakt že nálada celkem dobrá nejsem už ani vzteklá, hlava mě taky nebolí akorád mám problém ten že mě příšerně tlačí v podbřišku a neustále se mi chce na záchod jako kdybych měla plný močák a přitom ho tak plný nemám a vyčůrám se a tlačí to stejně jako kdyby se mi chtělo pořád na záchod a přitom sem byla. Nevím to může být tím vysazením prášků nebo čím to je ale zda sem to nezlepší půjdu ke gynekologovy. Cyklus sem zatím neměla takže posoudit nemůžu ale jak sem zde četla tak než se to srovná tak to asi taky budu mít nepravidelné je to pravděpodobné. Chtěla jsem začít brát pak znova prášky ale po tom co sem zde četla o tom přestávám uvažovat protže je to fakt příšerný svinstvo..Takže přikláním se asi k ostatním co tu psali ale holky co uvažujete zda brát prášky tak si to pořádně rozmyslelete a spíš to neberte…

  • Iveta napsal:

   Ahojky,
   tak jsem tu hledala,kdo má jaké potíže po vysazení HA a ty tvoje sedí…stále plný močák,tlak jako když se mi chce na záchod a ještě rozšířená stěna děložní,což prý může být způsobeno práve vysazením HA.Já ji brala skoro 27 let,je mi 45 a teď jsem se rozhodla to utnout a je to fakt mazec.Samé problémy a to mám za sebou jen 3 týdny.Co bude dál si ani nedoufám odhadnout. Každopádně díky za zkušenost a přeju ti hodně sil a hlavně už žádné zdravotní problémy.Iveta

  • Nika napsal:

   ahoj, teď je mi 23 let a antikoncepci jsem brala necelých 6 let, z toho Artiziu od té doby, co byla uvedena na trh. Prý tam bylo méně hormonů a je pravda, že mi seděla lépe, než předchozí značky. Když pak Artizia pozastavila výrobu, kupovala jsem zrovna nové balení. Když jsem ho dobírala, už se mi nechtělo zjišťovat, jestli už zase vyrábějí, protože jsme se s přítelem dohodli, že to přestanu brát a přejdem na kondomy. Vůbec jsem neměla chuť na sex a přítel mě musel přemlouvat. Navíc mi kamarádka, která taky přestala brát a je hubená, řekla, že jí díky tomu zmizela celulitida, což byl další impuls. Musím říct, že jsem udělala jen dobře. Je mi lépe, pupínky na obličeji se mi zhoršily jen trochu a trochu se objevily na dekoltu a zádech, (taky jsem hubená) a celulitida mi už taky pomalu mizí. A chuť se zvýšila mnohonásobně. Akorát ten rozhozený cyklus. Poprvé jsem to dostala skoro přesně, teď už týden čekám. Ale komentáře tady mě uklidnily.

 16. Kosule napsal:

  Ahoj,
  v lednu 2014 jsem vysadila, poté následovala klasicky menstruace, v únoru také klasicky po 28 dnech (ještě jsem tu hnusnou chemii asi měla v těle) a dál? V březnu se menstruace nedostavila, nyní je to 2 týdny, co se měla dostavit. Děkuju za tento článek, dám tomu klidně rok a půl (než budu něco hrotit), protože antinu jsem brala 5 let, a tudíž věřím, že mé tělo si zaslouží minimálně trpělivost jako omluvu :-)
  Jinak je mi krásně, jsem to konečně já, kdo nevysadil, nepochopí. Umím se radovat z maličkostí, ten pocit radosti v krku „aaa“ :) )Větší chuť samozřejmě také přišla ˇˇ Mínusem je jedině to akné, ale s tím se pracovat dá. Hlavní je jistota dětiček v budoucnu :)

 17. Kosule napsal:

  A taky jsem poslední dva týdny, kdy jsem očekávala menstruaci která se nedostavila, dost často chodila na velkou. Konečně se odvodním juchuu:))

 18. Linda napsal:

  Ahoj, HA jsem brala od 15ti let. Teď je mi 27 a s manželem jsme se rozhodli, že zkusíme nějaké to babetko. Během užívání HA jsem žádné problémy neměla. Věděla jsem, že až to vysadím, tak se mi zhorší pleť a tak se také stalo. Cyklus se mi rozhodil. Poslední prášek jsem si vzala 31.1., pak následovala pravidelná menstruace. Další přišla po 25ti dnech a pak čekám, čekám (chvíli doufám, že už jsem těhu – test negativní) a čekám – objednávám se k doktorovi – no a další přichází po 48 dnech. Snad se to brzy srovná. Jinak musím říct, že sexuální libido mi neuvěřitelně stouplo. Cítím se opravdu jak puberťačka – samý pupínek a chlapi tak voní…

 19. Evellyn napsal:

  Zdravím všechny přispivatelky a děkuji, že se dělíte o své zkušenosti. Antikoncepci užívám od 18 let. Nyní, ve 24 letech jsem zoufalá z toho, že nemám absolutně žádnou chuť na sex, což mě trápí hlavně kvůli příteli. Když si vzpomenu na dřívějšek, jak jsem mohla i pětkrát denně, je mi z toho smutno. u gynekoložky jsem si vyžádala jinou antikoncepci – nízkohormonální, kterou teď užívám druhý měsíc, a kromě toho, že se mi na ramenech vyrazilo pár boláků a na tvářích nějaké drobné pupínky, žádnou změnu nepociťuji. Vím, že změna není okamžitá, ale zrovna dneska mi zase sedí v hlavě myšlenka, že doberu plato a vysadím a tak googlím a hledám zkušenosti ostatních, abych se hecla a opustila pohodlí, které HAK poskytuje. Antikoncepci užívám přece primárně jako ochranu proti početí, ale když to sečtu, tak sex jsem měla za poslední půlrok tak třikrát, takže proti čemu se vlastně chráním? Bojím se těch následků vysazení, které zde většina uživatelek popisuje, ale vážně uvažuju o tom, že teď doberu blistr (ješte 14 dní)a kašlu na to.

 20. Luci napsal:

  Ahoj :)
  Já brala HA asi od 18.ti, dneska mám narozeniny – 22 let. HA sem přestala brát asi před měsícem a důvod? Během těch krátkých čtyř let, co jsem HA brala, jsem měla přecházet už na třetí značku, kvůli tomu, že ty předchozí dvě byly stažený z trhu kvůli projevujícím se negativním účinkům u dlouhodobých uživatelek. Tak sem si řekla, že další chemii do sebe cpát nebudu a raději přetrpím nějaký ty pupínky (se kterými jsem měla hrozný problémy, ale díky HA mi téměř zmizely), než abych se v budoucnu dozvěděla, že nebudu moct mít kvůli HA např. miminko! Za to ty prášky fakt nestojí!! Chuť na sex naprosto žádná! Doufám, že teď po vysazení se snad dostaví a z vysazení HA bude mít radost i přítel :) (kondom ho příliš netěší). Menses se měl dostavit před pár dny, pořád nikde. Jinak akné samozřejmě vystrkuje růžky :) ale je mi to tak nějak jedno… žádný pupínek mi nezkazí ten krásný pocit, že své tělo už netrápím chemií a že jednou třeba bez problémů otěhotním :)
  Malá rada: začala jsem si akné mazat konopnou mastí. Pomáhá ;)

 21. veru napsal:

  Minuly tyden, asi po roce premysleni sem se s pritelem domluvila ze antikoncepci prestanu brat. S pritelem z jinych zdravotnich duvodu pouzivame kondomy, takze mi to prijde zbytecne. Navic uz jsme ve veku kdy by mimco nebylo problem :-) Je mi 25 a HA beru od 17, ale po tom vsem co tu ctu se zacinam trochu bat :-( nejsem zadna vizle a oblicej take nemam bez pupinku tak se bojim co nastane ted. Jedine na co se tesim je vetsi chut na sex. Posledni dva roky jsem bez zajmu o sex a mrzi me to nejen kvuli priteli tak i kvuli sobe, kdyz si vzpomenu jake to byvalo jeste pred 3 roky tak se to neda absolutne srovnat… Jen me trochu znervoznuje fakt ze zde neni jedinej komentar kde by jedna z vas psala ze to bylo bez problemu… Kazdopadne drzim vsem palecky a sem zvedava co to semnou udela.

 22. Jiřka napsal:

  Zdravím, tak koukám, že je to vesměs všude stejný. V září jsem přestala brát HA, 3 měsíce vše ok, ale poté nepravidelnost, teď je květen a má „normální“ menstruace byla v lednu. Pleť po vysazení samý pupínek, ale teď bych řekla, že se to lepší, doufám :-) Ale s tou váhou je to mnohem horší, stále přibírám a to nejím pečivo ani smažené jídlo, pohybu taky celkem dost, tak nevím čím to může být. Jestli tím, že stále nemám pravidelnou menstruaci, že až se konečně vyčistím, tak to bude lepší…no uvidím.Chystám se na pravidelnou gyn.prohlídku, tak se na nepravidelnost zeptám, ale nechci do sebe moc cpát další chemii v podobě „vyvolavačky“, četla jsem o ní celkem negativní recenze a určitě bych všechny ty nežádoucí účinky slízla. Takže mi asi nic jiného nezbyde, než ještě chvilku počkat, zda se tělo s tou hormonální změnou srovná samo, já doufám, že ano. Ohledně té chuti k sexu, tak se taky přidávám k tomu, že po vysazení HA byla mnohem větší – tak alespoň jedno plus :-) Hlavu vzhůru, vydržet a doufat, že vše bude OK :-) Držím všem palečky :-)

 23. Queen napsal:

  Jsem ráda, že jsem tento článek a diskusi našla. Je mi 34, HA jsem brala cca od 15ti na upravu nepravidelneho cyklu. V té době téměř nebyl přístup na internet (PC jsme doma nemeli) ani tolik info jako dnes. Před riziky nikdo nevaroval. Před rokem jsem HA vysadila, MS dostala jednu hned po vysazení a od té doby nic, pouze po vyvolávačce, na kterou jsem šla po půl roce bez MS. Pak zas 4 mesice nic, druhá vyvolávačka. Ted je to rok, MS nemam, ovulaci take ne, rozbor hormonu pry standardni, tak Dr. nasadila další hormony na rozpohybovani cyklu a stimulaci vajecniku :-( Už jsem je začala brát, ale nevim jestli toho nemam nechat, kdyz to tady ctu. Jen co jsem se jedne chemie zbavila, tak do sebe cpu dalsi :-( Na druhou stranu na pripadne mimco uz nemam moc casu a i kdyz se jeste aktivne nesnazim (neni s kym), chci si dat dohromady cyklus, aby to pak slo (doufam…). Kdybych tehdy mohla na netu vycist to co dnes, nikdy bych to nebrala.
  A to jsem jeste nezminila problemy s vlasy, ktere zacaly cca 3 mesice po vysazeni – silene padani a kvalita sla rapidne dolu, padani se posledni dobou trochu stabilizovalo, ale spatna kvalita zustala, bohuzel. Za rok bez HA jsem pribrala asi 2kg, ale to spis pripisuju veku a tomu, ze se min hybu.

 24. Prcek napsal:

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá cca než otěhotním po vysazení HA? Děkuju

 25. bambulinka napsal:

  dobrý den.měla jsem v březnu píchutou injekci proti otěhotnění.měsíčky přišly hned,jakmile skončila injekce.tento měsíc zatím nic.už je mi 42.je to normální chování těla?poradte.

 26. kejt napsal:

  Ahoj, je tu spousta komentářů a s některými se shoduji i já, vysadila jsem již před 3 měsíci HA a menstruace v tu ránu pryč a ani náznak, že by se měla vrátit, jednak se z mých prsou 3 staly 1ky, ale přibrala jsem s HA a pořád to nejde dolů a to to nejsou 2-3kg..a i když jim zdravě a cvičím, tak jsem za 3 měsíce nezhubla ani deko…Takže upřímě myslíte, že se to vrátí do normálu? Že jednoho dne se mi vrátí cyklus a začnu uloženou vodu odbourávat? Akne mám samozřejmě taky jako nikdy :D

 27. iselilja napsal:

  Ahoj, přidám sem svojí zkušenost. HA jsem brala 15 let. Nejspíš mi spustila nějakou nerovnováhu, kvůli které jsem měla akutní zánět a asi cystu a odebrali mi jeden vaječník i s vejcovodem. Pak jsem brala jinou HA a vše v pořádku, vysadila jsem cca před rokem. Po vysazení nejdřív pravidelná MS, pak se cyklus prodloužil až na 35 dní a teď se zase konečně vrací do normálu. Je ale čím dál tím bolestivější. Téměř okamžitě po vysazení jsem zhubla asi 5 kg, i když jím víc. Pupínky trochu přibyly na zádech, ale nic dramatického. Ze začátku se mi často motala hlava a bylo mi na omdlení, hlavě před MS, teď už je to v normě. Vaječník cítím skoro pořád, hlavně v době ovulace docela bolí. Chuť na sex extrémně stoupla, nedá se srovnat :-) . O mimi se snažíme každý měsíc, zatím neúspěšně, ale věřím, že to už brzy přijde. Lituji, že jsem HA nepřestala brát dřív, dnes bych všem poradila s ní vůbec nezačít.

 28. Gabb napsal:

  Dobrý den, brala jsem antikoncepci Belaru ale je mi po ní špatně, zvracela jsem, mám migrény – po 14 dnech dnes ji přestávám brát, může mi to něják hodně uškodit? Děkuji

 29. katuse napsal:

  Dobry den.ha sem brala 7let,injekci depo proveru.od3cervence sem ji prestala uzivat.v srpnu sem byla na gynde,a dr my rekla ze uz se to velice blizi menses.a foted nic.tak teda nevimco se blizilo,bude to pimalu mesic a nic.folikul 7mm vajecniky dobry a.,..a mrska nikde.

 30. makorda napsal:

  Zdravim holky,antikoncepci beru od 15 a po ni sem nabrala 1p kg,porad sem zkousela ruzne druhy abych uz nekynula.ale absolutne nemam chut na sex a to me moc trapi,chci ji zpet,nejtadsi bych ji vysadila uplne ale mam rok pred svatbou a bojim se nakynu jeste vic a budu jak slon v porcelanu :-( poradite mi prosim co dal?slysela sem o nejakych vitaminech na podporu chuti k sexu,funguje to?setkali jste se uz nektera s tim?moc dekuji za rady

 31. makorda napsal:

  10 kg

 32. Terka napsal:

  Ahoj holky,
  narazila jsem na tuto diskuzi a jsem moc ráda, že se tolik z vás rozhodlo HA přestat brát, protože je to svinstvo! Je mi 19 let a HA beru od svých 15, není to oproti některým z vás moc, ale co mi za ty 4 roky hormony udělaly s tělem, jsem opravdu koukala. Jsem totiž dost hubená (47 kg, 160 cm), a tak mi velké množství hormonů způsobilo problémy s cévy (mám v rodině trombózu), i s ledviny a játry… Takže brát prášky rozhodně nestojí za to! Rozhodla jsem se je tedy vysadit, protože už nejsem ve věku, kdy by bylo otěhotnění až takový „průšvih“. Jak se chráníte jinak? Kondomy, nebo máte zkušenost s jinou nehormonální ochranou?
  A spousta z vás psala o tom, že po vysazení HA výrazně zhubla, a toho se vzhledem ke své nízké váze velmi obávám, je tu někdo také hubený, kdo vysadil?
  Díky za odpovědi, ahoj,
  Terka

  • Karol napsal:

   Mám 164cm a váha 48kg bída co :D a po vysazení (2 měsíce neberu mám váhu stále stejnou) Měla jsem Jeanine, tak nevím co bereš ty, ale myslím že váha je jen dočasná, než se tělo srovná :)

 33. Dori napsal:

  Ahoj,
  tak si tak říkám, co to se mnou udělá až ji vysadím (chystám se za 14 dní až doberu platíčko). HA beru cca od 15,5 – 16let – už se nepamatuju, ale bude to tak či tak 11 let co se tím bez přestávky živím.
  Upřímně, ani si nepamatuju jak moje tělo vypadá a reaguje bez HA. Tehda jsem ji začala brát jen kvůli tomu abych neotěhotněla a plus se mi velice líbila možnost, že se mi zlepší pleť, a že si MS můžu posouvat dle libosti, nebo to ani dva měsíce nemít.. No upřímně, měla jsem dojem, že na mě HA působí jinak. To co píšete, mi přijde, ze prožívám i s HA – Jsem dost náladová, citlivá, chuť na sex poměrně velká. Pleť se mi nikdy úplně nevyčistila – ale to jsou možná geny, kdo ví jaký to je bez HA :-D .
  Vlasy se mi mastí celkem dost – denně musím umýt, kvalita rok co rok horší… ale možná to je vše stresem, těžko říct.
  Ale co mi rozhodne HA způsobila, je pigmentace na obličeji, jsem samej flek a o létě nemluvě..
  Přijde mi, že mi HA způsobuje přecitlivěnou pleť. Takže jsem opravdu velmi zvědavá co to se mnou udělá až vysadím. Zhorší se to vše a nebo naopak konečně budu mít klid?
  Nemluvě o tom, že mám dojem, že s chemii v těle jen tak potom neotěhotním – po těch letech?? Občas zapomenu vzít tabletku a nikdy se nic nestalo… pořád bezdětná :-P

 34. Dori napsal:

  ještě jsem zapomněla dodat – opuchlýma nohama trpí i přes to, že užívám HA – doufám, že to s ní odejde. Že bych měla nadváhu se taky říct nedá. Prostě normál…

 35. Lena napsal:

  Ahoj,

  jsem 2. měsíc po vysazení antikoncepce a teprve nyní po přečtení této diskuze zjišťuji, co se se mnou děje. Neustále mastné vlasy, opuchlost a nadýmání, plynatost, váha mi nekontrolovatelně roste a již nevím, co dělat, přitom jím zdravě… jediný plus, že nemám pupínky (ale ty jsem neměla ani v pubertě) a menses přišel hned kdy měl( ale to jak čtu může být taky jen dočasné). Můžu čekat, že si to sedne a např. váha se vrátí zpět, nebo budu muset hubnout (v pubertě jsem drasticky hubla a ještě dnes po 12 letech nemám metabolismus v pořádku)? Přibrala jsem s antikoncepcí, plus teď i po ní… Brát antikoncepci bylo tak pohodlné, že si to teď holt musím protrpět.

 36. Huru napsal:

  Dobrý den,
  Brala jsem antikocepci 12 let (od 15-i). Jinak jsem tedy z antikoncepce také měla pigmentové skvrny na obličeji -hlavně v létě, když jsem se opálila. Pleť byla v pořádku a váha víceméně také.
  Nyní jsme se přítelem konečně rozhodli, že to mohu utnout a že je čas na miminko. Sama tedy nechci aby miminko přišlo ihned, jelikož se obávám, že by zbytky hormonů z antibaby, měli vliv na plod. Menstruace přišla v pořádku (jen o pár dní opožděna) akorát jsem týden před tím měla hrozné bolesti v podbříšku. Tak doufám, že nic hroznějšího se nestane :-) ))))

 37. prcek1712 napsal:

  Ahoj, já brala antikoncepci od mých 15 let, teď je mi 17 a rozhodli jsme se s přítelem, že s tou chemii skončíme. Nevím, proč bych měla zatěžovat tělo zbytečnými prášky. Přece existují i kondomy :) . Gynekolog mi také řekl, že skoro všechny ženy jsou po vysazení spokojenější, šťastnější, mají větší chuť na sex a všeobecně mi to schvaloval. Poslední pilulku jsem vzala 10. září, menstruace se pořád nedostavila, ale prý to potrvá zhruba 3 měsíce, tak snad. Ale kromě toho, se mi zhoršila pleť. Vyskákaly mi pupínky, akné, boláky na obličeji jako kdysi ve 13 – 14 letech. Váhu mám pořád stejnou, po psychické stránce je to jako na houpačce, ale myslím, že jsem na tom líp než předtím. Chuť na sex se zvýšila ze začátku extrémně, ale teď už zase ubývá – nevím, čím to je.

  Ale i se všemi těmi negativy, bych se NIKDY k užívání HA nevrátila! Je to svinstvo (s prominutím)

 38. jk36 napsal:

  Ahoj,

  jsem necelé 2 měsíce po vysazení HA je mi 23 let a brala sem ji 6 let. Rozhodla jsem se očistit tělo od té chemie i protože mám od narození atopický ekzém. Během těch 6 let co jsem brala HA jsem vystřídala 3 značky. Měla jsem stále problémy s menstruací, měla sem ji i 2x za měsíc a hodně mě to otravovalo. Nyní po vysazení mám změny nálad a velmi častou menstruaci, dalo by se říct že vždy po 2 týdnech na 14 dní, bez bolestí. S váhou zatím problém nemám a chuť na sex je stále stejná, jen se cítí víc unavená. Pleť se mi zhoršila a začali mi hodně padat vlasy. Doufám že se to po pár měsících spraví a bude vše opět v pořádku.
  Plánovala jsem se k HA po půl roce vrátit ale po tom, co jsem si tu přečetla, už to neudělám.

 39. Evellyn napsal:

  Opět Vás tu všechny zdravím, 25.4.2014 jsem přispívala do této diskuze přemýšlejíc o ukončení užívání antikoncepce. Dnes jsem do této diskuze opět nahlédla a chci sem napsat, jak jsem pokročila. Tenkrát jsem se definitivně rozhodla pro dobrání platíčka a poslední tabletku tedy užila 9.května. Od té doby sem si slíbila, že ať se bude dít, co se bude dít, já to zvládnu. A taky že jo, můj předchozí strach z toho, že když vysadím, okamžitě se opupínkuju, rapidně zhubnu, či přiberu, budu mít velmi silnoua dlouhou, či žádnou menstruaci, budu muset na na injekce, začnou mi padat vlasy… můžu říct, že nic z toho se mi nepřihodilo. Tedy půl roku po vysazení je změna taková: úbytek váhy 1-2 kg, prsa stále stejná,akné téměř žádné, vlasy myslím beze změn, menstruace pravidelná (cykly 34,39,38,41,36 dnů)o střední až slabé intenzitě trvající 4-5 dnů, první den menstruace mírné křeče v podbřišku než se to rozjede a pocitově mi bývá trochu horko, jinak žádné problémy. Chuť na sex se malinko zvýšila, ale zatím teda ne bůhvíjak závratně, tak budu doufat, že to bude časem ještě lepší. Psychicky se cítím víc v pohodě. Ještě bych zapoměla, semtam (cca 3x týdně) si uvařím kontryhelový čaj, který má údajně pomáhat na ženské problémy a nepravidelně si zobnu také pangamin (žluté balení s pupalkovým olejem)možná to má vliv. No a to je prozatím ode mě asi všechno. Zkusím sem napsat zase za pár měsíců. :-)

  Dámy,nebojte se opustit pohodlí hormonální antikoncepce, zvlášť, pokud Vám dělá v těle paseku.

  Pěkný den všem :-)

 40. Karol napsal:

  Ahoj holky, tak přispívám do diskuze o antikoncepci, užívala jsem 6 let Jeanine. S antikoncepcí jsem byla nesmírně spokojená, pravidelný cyklus, bez akné, nemastící se vlasy atak dále. Bylo mi doporučeno lékařem jet delší cyklus, tedy dvě plata v kuse.(před antiko delší cyklus 33 dní) V září jsem se rozhodla antikoncepci přestát užívat, ráda bych otěhotněla, ale ne hned. Chtěla bych vyčkat až se tělo po antiko srovná. Nyjí jsou to 3 měsíce po vysazení a od poslední menstruace (vyvolaná antiko)je to už 62 dní.(zpoždění 33 dní) Na gyndu jsem volala, mám přijít v prosinci, tedy za měsíc na změření tloušťky sliznice a popřípadě na vyvolávačku. Tak jsem zvědavá, kdy se srovnám, zkusím ještě kontryhelový čaj. Jinak co se tyče akné, občas se někde něco objeví, ale dnešní kosmetika umí zázraky, hodně se mi začaly mastit vlasy, což je otrava to časté mytí, ale dá se to zvládnout a celkově můžu říct, že se cítím lepe, váha beze změny, sexuální touhy mnohonásobně zvýšené:), dobrá nálada, a po psychické stránce je mi také o mnoho lépe, žádné deprese. Jsem rozhodnutá.. antikoncepci nikdy víc…

 41. ivca napsal:

  Ahoj holky .. HA jsem brala od 15, ted je mi 20 rozhodla jsem se pro vysazeni.po vysazeni prvni mesic byla menstruace tak jak ma byt.ted jsem cekala dalsi a uz taky mesic a pul cekam a stale nic.po vysazeni se citim mnohem lip za necele 2 mesice jsem shodila 6 kilo, nohy vubec nemam otekle jako pri uzivani HA a nenapadlo me nikdy ze by to mohla mit za pricinu HA.jsem rada ze jsem se tak rozhodla, citim se mnohem lip a ne jak nafouklej otesanek, uz jen cekam a preju si, aby se dostavila chut na sex abych si to mohla konecne poradne uzit :D

 42. Mona napsal:

  Ahoj HA jsem brala 5 let, je mi 22 let. Brala jsem ji z důvodu nepravidelnosti. Dneska bych si dala facku za to, že jsem do toho svinstva šla a nenechala tělo ať se spraví samo. HA neberu už měsíc, nemám sice problémy s váhou, ani jsem nikdy neměla ani s nadýmáním, ale z HA jsem dostala exém okolo nosu a už 14 dní s tím bojuji. Věřím, že tělo si s tím poradí, dlužím mu to. Nálada lepší, chuť na sex větší, celkově spokojenost. Hned po mě to přestala brát i mamka.

 43. princess napsal:

  Ahoj :-)
  Beru HA ,,teprve,, dva roky a žádné problémy nemám. Po přečtení příspěvků myslím, že jestli máte pupínky nebo ne záleží jestli jste je měla v pubertě. Čtu tady příspěvky a nevím co říct. Potřebovala bych poradit jestli je tu někdo kdo prochází podobnými věcmi budu vděčná když mi poradíte. Jsem psychicky nemocná (deprese, úzkost a porucha osobnosti) mám ale i nálezy na plicích co nikdo neví co je neustále antibiotika a anemii. Nikdo mi nedoporučil vysadit HA ale bojím se co všechno se zhorší, hlavně s mojí psychikou. Můžete mi prosim poradit?
  Děkuji :-)

 44. Kosule napsal:

  Tak naposledy jsem psala cca 7.4.2014, chci jen říci, že mi stačilo koupit si dvakrát Femigard a menstruace se mi navrátila (po dvou a půl) měsících tedy :-)
  Následky vysazení u mne: větší chuť na ehm víme co, příliv akné, úbytek na váze, spokojenější život.
  Antinu už nikdy více ..

  DOPORUČUJI: měřit teplotu, pak poznáte zda máte plodné dny – mimo plodné dny se nemusíte s partnerem hlídat – antikoncepční teploměr zde: http://www.naturcomp.cz/produkty/

  Tak já mizím a pá všem šťastně vysazeným :D

 45. Monika napsal:

  Dobrý den. Je mi 18 let, antikoncepci beru od 16. Jednak z důvodu hodně nepravidelného cyklu, tak z důvodu obávaného těhotenství. Fakt, že HA pomůže zbavit se trochu akné bylo jen plus. Začínala jsem na Minervě, kterou mi po nějaké době přestala doktorka psát a začala jsem užívat Belaru, po nějaké době jsem zažádala o jinou – v podstatě úplně to stejné, ale levnější a to jsem potřebovala. Vzhledem k tomu, že Belara pro mne byla už drahá a bylo mi líto tolik peněz vyhazovat, jelikož jsme s přítelem měli sex už jen příležitostně. Momentálně užívám Flayu a chtěla bych HA vysadit. Finančně to pro mne jako studentku je moc, vzhledem k tomu, že sexuální styk není skoro žádný. Doktorka mi řekla, že mohu normálně přestat užívat, žádný problém. Tak jsem hledala na internetu, co to obnáší. Tady jsem našla spoustu rad a zkušeností. Jenže se teď vysazení obávám. Už tak jsem neskutečně přibrala a bojím se dalšího. Vypadávání vlasů a akné ? Mám před maturitou a nechci, aby se můj vzhled o tolik zhoršil. Bojím se dalšího nepravidelného cyklu. Dříve jsem menses nedostala i půl roku a bylo to hrozné. Nevím, co teď mám dělat. :(

 46. maky napsal:

  Ahoj je hezké i není hezké co vše mě asi bude čekat .., po 10 letech jsem se rozhodla vysadit antikoncepci…. jak si to tu vše pročítám nikde se nedočtu jak to Holky děláte když máte sex třeba každý den někdy i dvakrát ?? to přeci pořád brát kondom nelze ? nb ? Nemám jiné zkušenosti jelikož od prvního mého styku jsem už brala HA.

 47. Marta napsal:

  I já bych se chtěla podělit o svou zkušenost. Je mi 24 let, prášky jsem začala brát v 17 letech a to kvůli nepravidelné menstruaci (začala jsem mít měsíčky ve 13-ti letech a stále jsem je měla velmi nepravidelné). Samozřejmě další plus bylo to, že mi to pomůže s pletí (naštěstí jsem nikdy moc na akné netrpěla). V září roku 2014 jsem se s partnerem se kterým jsem již dlouhou dobu rozhodla, že prášky brát přestanu, jelikož 7 let už je na tělo moc. Nikdo z nás pořádně neví, co to s naším tělem dělá a uměle navozený menstruační cyklus může zakrýt nějaké nedostatky v našem zdraví.
  Od vysazení AK jsem počítala cca 3 měsíce a poté jsem očekávala menstruaci, která se nedostavila. S přítelem nepoužíváme kondom (otěhotnět nechceme). Dělala jsem si těhotenský test – negativní, a proto jsem navštívila koncem ledna 2015 svého gynekologa. Vyšetřil mě, těhotná jsem nebyla, dostala jsem injekci, aniž by se mě příliš ptal s tím, že do týdne by se měl menzes dostavit a že se mám za týden zastavit. Stihla jsem se pouze zeptat, zda by nemohla hrát roli v mém případě i štítná žláza – prý že ano a že se to bude řešit, až později. Ano menzes přišel, poté jsem byla znovu vyšetřena s tím, že už vše vypadá lépe a cyklus už by měl probíhat a nevadí, že bude třeba delší (pokud ale bude delší než 2 měsíce, musím přijít). Menzes jsem poté dostala kolem 20.3:, tak jsem měla radost, že už se mé tělo vyčistilo. Bohužel to byla moje poslední menstruace.
  Před týdnem jsem byla opět u gynekoložky s tím, že již od března nemenstruuji. Vyšetřila mě, těhotenství opět vyvrátila a dokonce mi řekla, že momentálně ani otěhotnět nemohu, že je to na hormonální léčbu (gestageny) a pročpak prý neberu AK a zda-li bych ji brát nechtěla. Naprostý nesmysl, zakrývat nějaký jiný zdravotní problém AK. Řekla jsem, že nechci ani AK a zatím ani injekci. Dohodla jsem se s doktorkou, že počkáme další dva týdny a poté mám přijít na odběr krve, kvůli štítné žláze a dál se uvidí.

  Takže příští týden mě čeká odběr krve a jsem zvědavá. Zatím jsem rozhodnutá navštívit léčitele a zkusit se léčit bylinkami.

  Jinak změny nálad, citlivost, pupínky, mastnější pleť a vlasy, to jsou další z věcí, které na sobě pozoruji od vysazení AK.

  • Denisa napsal:

   Ahoj, taky se podelim o svuj pribeh. HA jsem brala 5 let a vysadila jsem ji cca v breznu roku 2013. Od te dobe menstruaci prakticky nemam. Za ty vice jak dva roky jsem ji dostala mozna 5x (z toho 2x vyvolanou injekci, 2x jen tak, aby se nereklo a 1x normalne). S mym telem se zacaly dit neskutecne veci. Ja, ktera jsem netrpela na mastne vlasy, pupinky apod.. Ted se mi zacaly mastit vlasy, takze je porad musim myt, plet se mi taky zhorsila, neskutecne jsem pribrala a to jsem hodne sportovala a zdrave jedla. Mam sileny navaly, uzkosti, bolesti a nevim, co vsechno Moje dlouholeta gynekolozka to chtela porad resit hormonalni injekci, coz je uplny nesmysl, protoze v tom pripade muzu brat HA dal a nic neresit. Tak jsem od ni odesla a presla jsem k ,,rodinne“ gynekolozce, ktera premysli stejne jako ja a rekla mi, ze budeme cekat. Moje nova gynekolozka me na rozdil od te predchozi vysetrila a zjistila, ze neprodukuju zadne zenske hormony, nemam ovulaci, tudiz nemuzu ani otehotnet. Tak jsme cekaly, cekaly a cekaly. Ja uz jsem, ale citila, ze to potrebuju dostat, jinak snad prasknu :D . Tak mi to vyvolala a dalsi mesic jsem to dostala taky (coz bylo minuly mesic), tak jsem zvedava a modlim se, abych to dostala znovu. Holky jsme asi jedina zenska odruda, ktera se modli za menstruaci :D . No kazdopadne, kdyby mi tohle nekdo v 15letech rekl, ze HA zpusobuje tohle vsechno a po vysazeni bude trvat vice nez 2 roky a stale trva tenhle stav, tak bych ji v zivote nezacala brat. Takze bych vsem holkam/zenam vrele doporucovala, aby HA NIKDY NEZACALY BRAT!!! Je to nejvetsi svinstvo, ktery jsem kdy videla. A dela z lidi akorat tak roboty. Vubec to preci nejsme MY! Premyslime jinak, citime jinak, chovame se jinak. A to preci nechceme, ne? A pokud clovek neni uplny debil, tak se snad zvladne uchranit jinak, ne? A az ted mi doslo, ze proc to vlastne delame? Abychom neotehotnely – ANO. Ale kde je zodpovednost ze strany muzu? Jedine zodpovedne gesto je, kdyz je ve vas, tak se zepta : ,,beres prasky?“ A to je vsechno…To, ze si on nasadi kondom mu nic s psychikou, zdravim a telem neudela, ale nase HA nam posere tak akorat zivot. NIKDY VIC, dekuji pekne. A veskery farmaceuticky kecy, at si strci vsichni do p*dele! Amen :D

 48. Veve napsal:

  Dočetla jsem asi polovinu příspěvků, nevím, zda se ještě někdo dobere až k tomu mému, ale přece jen:
  Posledních pět let jsem používala NuvaRing, tedy hormonální antikoncepci, pouze z důvodu ochrany před těhotenstvím (stálý partner -> pohodlná varianta pro aktivní intimní život, ale hlavně jsem nevěřila bariérovým metodám). Před svými 26 narozeninami jsem se dozvěděla o HA tu poslední kapku, a to, že i v té mé je karcinogenní složka. Ten den letěl kroužek (i když jsem byla v půlce cyklu) do koše spolu se zbytkem balení. První spádový menzes jsem dostala hned po pár dnech, pak až po více než sedmi týdnech a momentálně se opět blížím k 52. dni dalšího cyklu. Mimi stále ještě neplánuju, problémy nemám, necítím změnu (necítila jsem ji ani při začátku užívání) – žádné váhové a náladové změny, jen chuť na sex se časem snížila, tak možná, že se mi teď zase vrátí, pokud byla HA tou příčinou. Trochu se mi opupínkovala brada, ale během pár týdnů to bylo pryč.
  Po přečtení informací ohledně rozhozeného menzesu jsem zatím uklidněná, nechám tomu minimálně půlrok, možná déle, pokud nebudu mít žádné jiné obtíže, pak to leda půjdu případně zkonzultovat s doktorem.
  Mimochodem, ohledně nové metody antikoncepce; dala jsem se na kombinaci dvou bariérových metod společně se „spermicidem“ – partner má kondom (bavíme se různými typy, vůněmi, barvami, dokonce i strukturami jednotlivých kondomů :-) ), já ještě používám pesar FemCup společně s Contragelem (spermie neničí, ale jen zabržďuje, ale je na přírodní bázi, takže se nebojím o rozhození mikroflóry – jednou jsem měla nějaké problémy po použití lubrikantu, tak ohledně jakýchkoliv „mazátek“ velice opatrná).
  I když je to rozhodně méně pohodlné na obsluhu a přípravu, cítím stejnou jistotu ochrany a přitom do sebe už necpu nic, co by mi mohlo ničit zdraví.

 49. Anetka napsal:

  Dobrý večer, prožívám vše co se tu píše.. Menstruace se mi první měsíc objevila asi po 10 dnech „termínu“, ale bylo to krátké a slabé špinění. Rozhodla jsem se vysadit HA kvůli svému zdraví. Sem tam se mi na obličeji objeví pupínky. Nyní to bude 14 dní od zpoždění menstruace. Četla jsem, že ženy/dívky dostaly menstruaci i po několika měsících. Ale také jsem četla, že se menstruace hned dostavila. Proto jsem trošku nervózní. Děkuji za odpověď :)

 50. Hell napsal:

  Dobrý den,
  četla jsem si snad skoro všechny komentáře, na tomto základě jsem začela přemýšlet o svém zdraví a jelikož matka měla trombozu a má problém s cévama, rozhodla jsem se HA vysadit. Už to jsou skoro dva měsíce co ji po 7-mi letech neberu (za poslední dva roky, se mi postupně snížila chut k sexu, což byl také jeden z důvodů, proč přemýšlet o vysazení). První měsíc bylo vše OK, menstruace po 29 dnech, pleť dobrá. Po prvním měsíci, se mi hoodně zhoršila pleť (pupínky na bradě a krku) a zatím jsem menstruaci nedostala. Nebudu se stresovat zbytečně.

  MARTI, pak napište, jak jste dopadla u doktora. Doufám, že to bude vše dobré.

 51. Viky napsal:

  Zdravím,
  ani nevíte jak závidím, že M. máte. Po 10 letech vysazení HA a už půl roku nemestruuji. Po prvních dvou měsících jsem byla u gynekologa, který konstatoval, že jsem v pořádku, ale moje vaječníky prostě spí.
  Stalo se to některé z Vás? Doporučujete čekat nebo raději už vyžadovat nějakou hormonální léčbu?

 52. Markéta napsal:

  Ahoj holky, před 3 měsíci jsem vysadila ani né z toho dúvodu, že bych se bála o zdraví, ale můj sex byl pro mě vyčerpávající! Dlouho jsem si říkala, co za tím stojí, že jsem u sexu tak úzká až to pro mě bylo bolestivé.. Měla jsem ho jen kvůli příteli, zatímco já jsem se snažila bolestí nebrečet. Teď si sex užívám a mám na něj chuť. Jenže jsem to první 2 měsíce dostala tak jak jsem měla a teď mám už týden zpoždění. Dělala jsem si test – negativní, ale stále pochybuju jestli není na pozitivní výsledek brzy. Bojím se, protože je mi teprve 21. Ale když to tu čtu tak by to mělo být asi normální. A další problém přišel s mou pletí…Kdyby se mi dělaly alespoň normální beďary, ale na obličeji mám 10 velkých bolavých! Na váze jsem přibrala asi 3 kila, takže to moc neřeším… Kdybych věděla před 5 lety co mi HA způsobí, tak do ní nejdu!

 53. Marcela napsal:

  Všechny zdravím,
  jsem moc ráda, že jsem narazila na tuto diskuzi.
  Přes 7 let jsem brala Depo Proveru. Byla jsem velmi spokojená, problémy, které se mi objevovaly, jsem přisuzovala štítné žláze (pravděpodobně také následek antikoncepce). Ale před půl rokem se přihlásily problémy se suchostí pochvy a já začala hledat příčinu. Našla jsem článek, kde bylo psáno, že čistě gestagenní antikoncepce může způsobovat suchost pochvy (nedostatek estrogenu). Po přečtení příznaků jeho nedostatku jsem mohla všechny „odfajkovat“, včetně suchosti. Došlo mi konečně, že příčinou bude antikoncepce. Už na další nepůjdu. Je mi 44, takže se mi možná už menstruace nevrátí, ale snad se dokáže tělo ještě vzpamatovat.
  Jako ochrana proti otěhotnění je Depo Provera dokonalá, žádná chuť na sex, díky suchosti to ani nejde, takže spolehlivost 100% :-(
  Budu dále tuto stránku sledovat a po čase napíšu, jak mé tělo zareagovalo po ukončení.
  Všem přeji co nejrychlejší návrat k normálu, a šiřte do okolí: HORMONY NE!

 54. Klara napsal:

  Zdravím, asi pred dvema tydny jsem vysadila antikoncepci. MS jsem dostala. Od včerejšího večera mam neskutecne křeče v břiše, dnes přišel i průjem. Vubec nemam chut na jidlo a chce se mi z nej zvracet. Porad me strasne boli hlava. Snad to nebude trvat dlouho a me telo se da brzy do poradku.
  Antikoncepci jsem brala 2 roky a opravdu toho lituji.

 55. Petra napsal:

  Ahoj děvčata! :) je mi 20 let a s přítelem jsem již pět let. Už půl roku mě přemlouval ať antinu přestanu brát, že to prostě není dobré a já přestala ;) první mestruace přišla hned po dobrání platíčka jako vždy, druhá přišla také jak měla, ale na třetí teď marně čekám. Navíc mě začala bolet ovulace. Poprvé jsem se tomu hrozně divila, ale pak jsem se dočetla, že je to normální. Po vysazení se cítím o 100% lépe. Vlasy se mi nemastí, pleť jsem měla špatnou jen ze začátku a to i kvůli maturitě a dokonce jsem zhubla zatím tedy kilo a půl, ale stejně je to bomba protože s antikoncepcí jsem cvičila a jedla zdravě a nic :) Pokud můžu tak bych poradila: „vysaďte to“. Život je lepší a na ten menses si prostě počkám, aspoň teď vím, že mě neřídí prášky, ale mé tělo a když chce čas tak ať. ;) A jak s ochranou. My používáme normálně kondomy a pokud chceš jde to. Navíc přítel si dává pozor a je šťastnej že už se necpu chemií :) Mějte se dámy :)

 56. Věra napsal:

  Zdravím všechny, jako většina z vás proklínám den, kdy jsem začala antikoncepci brát. Užívala jsem jí 15 let. Vysadila jsem před rokem a menstruace pořád nikde:o(. Už jsem z toho zoufalá. Po vysazení mi začaly děsně padat vlasy a zhoršila se pleť.Před pár měsíci jsem začala pít pravidelně kontryhelový čaj a vlasy konečně padat přestaly (a rostou nové:)) i pleť se zlepšila. Takže čaj určitě můžu doporučit všem, co máte stejné problémy. Jen měsíčky pořád nikde. Ráda bych ještě mimčo, ale bojím se, že se ho už nejspíš nedočkám…:(. Přeju všem, ať se nám podaří se srovnat a „hodit“ do normálu. Držte se a vydržte!!!

Komentujte!