Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Je jen málo dívek a žen, které nepodlehnou kouzlu antikoncepčních pilulek. Dobře si vzpomeňte, že už při první návštěvě vám je gynekolog doporučovat. Zbavíte se pupínků, upraví se vám cyklus, zbavíte se nepříjemných pocitů, bolesti a navíc jste chráněna před nechtěným početím. V poslední době však narůstá počet těch, které antikoncepci odmítají a přestanou ji brát z čistě osobních důvodů. Co se stane s tělem, kterému přestanete dodávat pravidelnou dávku hormonů?

Stejně jako na začátku toho celého, kdy jste si vzaly první pilulku, také jste zřejmě pozorovaly nějaké změny. Podle průzkumů začínají dívky s braním antikoncepce mezi 15 – 18 rokem života, tedy ve chvíli, kdy se jejich tělo samo vypořádává s velkou dávkou hormonálních změn. Braním antikoncepce stabilizují hladinu těchto hormonů a každé tělo se s tím vyrovnává jinak. Ačkoli lékaři popírají, že by antikoncepce měla vliv na váhové změny, je skutečností, že až 80 % žen během prvních měsíců pozoruje úbytek či zvýšení své tělesné hmotnosti. Souvisí to s vyrovnáním hladiny hormonů, a tím i prací celého těla. Antikoncepce má tak díky hladině hormonů, které ovlivňuje, nepřímý vliv na celkový metabolismus ženy, zadržování vody, ukládání látek, rozmístění tuků a celkovou distribuci živin v těle.

TIP: Vzhledem k masivním masážím farmaceutických společností tlačí mnoho gynekologů své pacientky k tomu, aby antikoncepci braly a vysadily ji pouze v době plánovaného těhotenství. Nenechte si diktovat podmínky! Samy si stanovte, zda chcete či nechcete antikoncepci brát, a to nezávisle na doporučení vašeho lékaře, tlaku rodiny či náboženských vlivů. Jde jen o vaše zdraví. Pokuste si na toto téma promluvit se svým gynekologem. Pokud narazíte na nepochopení, změňte lékaře!

Po vysazení

Každá hormonální změna je čistě individuální, lze však vysledovat jisté charakteristické projevy. Jsou samozřejmě ženy, které žádné změny nezaznamenají, to jsou však šťastné výjimky.

Nejčastější projevy po vysazení antikoncepce: pocit spokojenosti, štěstí (často přechodný), hlubší prožívání pocitů, změny nálad v souladu s cyklem, pupínky na pleti, dekoltu či zádech, změna váhy a metabolismu, opoždění či nepřítomnost menstruace.
Menstruace

Jedním z velice častých projevů vysazení antikoncepce je opoždění nebo dlouhodobější nepřítomnost menstruace. Nepanikařte, tělo se potřebuje se vším pomalu vyrovnat. Pokud plánujete co nejdříve miminko anebo nechcete čekat, až se vše samo upraví, můžete vyzkoušet hormonální injekce na vyvolání menstruace. Pokud se rozhodnete vyčkat, až se tělo se změnami vyrovná samo, není na tom nic špatného. Menstruace se většinou objeví do 3 měsíců od vysazení prášků, jsou však i takové ženy, které se vrátily ke svému cyklu až po roce a půl. Nebojte se vyhledat svého gynekologa a na všechny změny se ho zeptat!

Pupínky

Mnohé ženy jakoby se vracely zpět do svých pubertálních let. Pár týdnů po vysazení antikoncepce se hormonální změny začínají projevovat a na pleti, dekoltu či zádech se vytváří pupínky. Jak tomuto předejít? Pomoc je jednoduchá, především dodržujte důslednou hygienu a začněte používat kvalitní kosmetiku k tomu určenou. Dbejte na čistotu své pleti, ráno a večer používejte peeling a čisticí tonikum na bázi alkoholu, následně pleť ošetřete denním/nočním krémem.

Pokud samy víte, které potraviny vám pupínky spouštějí (mastné jídlo, čokoláda atd…), raději se mu vyhněte.

Změny nálad – „Konečně jsem začala žít!“

Společně se změnou hormonální hladiny se mění i nálady. Žena může být citlivější na vnější podněty (zvuky, světlo, doteky). Mnoho žen popisuje náhlé pocity štěstí až euforie, nečekané prožívání situací především v pozitivním slova smyslu. Citlivost organismu se projevuje i zvýšenou chutí na sex a snadnějším dosažením orgasmu.

Váhové výkyvy

Metabolické změny způsobené rozkolísáním hormonální hladiny jsou nejčastěji viditelné na váhových úbytcích či naopak navýšením tělesné hmotnosti. Jsou ženy, které po vysazení „vyčůrají“ i 5 kg, naopak jsou takové, které vodu začnou zadržovat a jako mávnutím kouzelného proutku přiberou. Tato změna je doprovázena pocitem opuchlosti a nadýmáním.

Jak se s tím vyrovnat? Snažte se nepanikařit, opravdu se většinou jedná pouze o usazenou vodu. Vše by se mělo vrátit do starých kolejí ve chvíli, kdy se objeví i pravidelný cyklus. Pokud jsou změny zásadní, přehodnoťte svůj jídelníček a zařaďte do svého života více pohybu. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc!

Máte zkušenosti s vysazením antikoncepce? Pocítily jste nějakou změnu? Pokud ano, jak ovlivnila váš život?

Článek byl původně zveřejněn 11. 12. 2012.
Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone