Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Nový rok symbolizuje v našich myslích významný předěl, silvestrovskou půlnocí končí to „staré“ a s prvními minutami vstupujeme s čistým štítem do zcela nového roku, ve kterém už vážně budeme jiní, snad lepší. Spolu s tímto si dáváme spoustu předsevzetí, která jsou často nerealistická a i těm nejodolnějším vydrží jen pár týdnů. Pokud však opravdu chcete něco změnit, musí mít vaše rozhodnutí pevný základ a jasný a splnitelný cíl!

Inspirujte se…

Předsevzetí č. 1: Nepřejídejte se!

Po vánočních svátcích, kdy jsme si všeho dopřávali do sytosti, bývá nejčastějším novoročním předsevzetím zhubnout. Pokud se rozhodnete se svou váhou něco dělat, vyhněte se unáhleným rozhodnutím a nepřeceňujte své síly. Zahájíte-li aktivní hladovku, zhubnete pouze jednorázově a tělo vám pak vše vrátí v podobě tukových polštářků navíc. Myslíte-li to opravdu vážně, raději volte pomalejší a rozumnější cestu ke krásné postavě. Pomocí vyváženého jídelníčku a pravidelného pohybu dosáhnete dlouhodobých úspěchů nejen na poli vaší hmotnosti, ale především zdraví a kondice. Nedržte zbytečné hladovky, pouze se omezte jednotlivé porce tak, abyste se nepřejídali a rozdělte si jídlo do celého dne.

Předsevzetí č. 2: Nepřepínejte se!

Cvičení a pohyb jdou ruku v ruce s hubnutím. Nejčastější chybou bývá, že své tělo nesmyslně přepínáte a nejste pak schopni nasazené tempo vydržet. S příchodem nového roku jdete do všeho s vervou a s plným nasazením. S permanentkou do posilovny zdoláváte i nemožné a na aerobiku se potíte obden. Je však vaše tělo připraveno na takovou zátěž? A jak dlouho jste schopni toto tempo zvládnout? Při výběru sportovních aktivit buďte realističtí. Zařaďte je do svého týdenního harmonogramu tak, aby vaše tělo mělo dostatek času na regeneraci. Pokud se zničíte po první návštěvě posilovny a týden pak nebudete moct chodit, ničeho nedosáhnete.

Předsevzetí č. 3: Pomáhejte svému tělu!

Máme to zakódováno v řeči, často slyšíme okřídlené: „Bojuju s nadváhou!“ Nebojujte násilně proti svému tělu. Pokud mu budete dostatečně naslouchat a plnit jeho potřeby, najdete v něm toho nejcennějšího spojence. Aby vaše tělo mohlo spalovat požadované množství tuku a správně pracovat, zajistěte mu dostatečný příjem všech potřebných vitamínů, minerálů a kvalitní zdroj energie.

Předsevzetí č. 4: Pečujte o sebe!

Nepodceňujte sílu preventivních prohlídek. Objednejte se ke svému lékaři na vyšetření a zjistěte, jestli jste opravdu v pořádku. Krevní testy a jiná vyšetření mohou zavčasu odhalit mnohé – mezi jinými i příčinu stagnace nebo nárůstu vaší váhy.

Předsevzetí č. 5: Naučte se odpočívat!

Ráno brzo vstáváte, chodíte cvičit, pak do práce, nakoupit, uklidit, vyprat, vyžehlit, cvičit a pak chodíte úplně vyčerpaní spát a kolotoč se rozjíždí nanovo. Pokud k tomu přidáte ještě péči o rodinu, může se jednomu pořádně zatočit hlava. Prozkoumejte svůj týdenní plán a alespoň jeden den v týdnu na pár hodin vypněte. Je jen na vás, zda zvolíte aktivní odpočinek třeba v podobě dlouhé vycházky nebo si zajdete do sauny. Naučte se odpočívat, vyhraďte si čas jen a jen na sebe. A to i na úkor jednoho vynechaného cvičení nebo toho, že sobotní dopoledne nestrávíte vařením a raději si zajdete do restaurace. Organismus potřebuje po namáhavých dnech chvíli odpočinku, vždyť stres je jednou z hlavních příčin civilizačních chorob a obezity.

Ať vám nový rok 2014 přináší jen radost!

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone