Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Nedá se nic dělat, začíná zima, první sněhové vločky se už rozpouští v ulicích a mění se na oblíbenou břečku. Den je krátký a slunečních paprsků není nazbyt. Co se sportem v těchto dnech?

Začátečníci

Pokud jste se pro změnu životního stylu rozhodli právě na konci podzimu či začátkem zimy a vydžíte, dostane se vám velké úcty a závisti okolí. Podmračené a krátké dny s přízemními mrazíky často od sportovní myšlenky zapudí i zdatného sportovce. Jak začít?

Patříte-li mezi příznivce venkovních aktivit, nelze než doporučit ostrou chůzi. Oblečte si několik tenkých vrstev a vyražte na čerstvý vzduch. Vánoční výzdoba vynikne až za tmy, takže se vydejte nasávat sváteční atmosféru aktivním pohybem. Pokud mrzne, nikdy nezapomeňte na čepici, rukavice a teplé obutí.

TIP: Oblékejte se vždy do několika tenkých vrstev, které můžete podle potřeby odkládat. Počítejte s tím, že ostrou chůzí se pořádně zahřejete!

Vyrážíte-li na delší procházky, vybavte se dostatkem tekutin. Zima kolem vás způsobuje, že nemáte pocit žízně jako v létě, ale tělo s tekutinami pracuje stále stejně!

beh snih

Ostrou chůzi by do svého pohybového plánu měl zařadit každý, pokud ovšem patříte mezi teplomilce, kteří neholdují zimnímu počasí, využijte možnosti všech sportovních center, která máte v okolí. Jako začátečníci volte takové druhy pohybu, které vás ihned nevyčerpají, vyzkoušetle třeba plavání nebo tanec. Vysoká zátěž pro netrénované tělo může mít opačné účinky. Sami dobře víte, kdy máte dost. Budete-li ke sportu přistupovat tak, že se jeden den „zničíte“, budete potřebovat několik dní na tělesnou regeneraci. Namísto toho si zátěž rozložte a spalujte kalorie pravidelně každý den!

Pokročilí otužilci

Jste-li otrlí sportovníci, nezaskočí vás ani mrholení nebo ranní mlhy. Pokud jste byli zvyklí přes léto běhat, nemusíte se venkovním nečasem nechat odradit, běhat můžete s ohledem na dýchací cesty do – 5 °C. Důležité je ovšem správné vybavení, samozřejmostí jsou běžecné boty, které ztlumí nárazy. Oblečte se do dvou max. tří tenkých vrstev, během se velice rychle zahřejete a pokud byste se příliš na mraze přehřáli, neprospělo by to vašemu zdraví. Rozhodně nevycházejte bez rukavic a pokrývky hlavy.

Stejně jako s během nekoncčí ani sezóna pro cyklisty. Jedinou překážkou venkovních aktivit je brzké stmívání, které řeší doplňková světla, čelovky… nebo prostě změna trasy po osvětlených částech města.

Neodvažujete-li se do zimy vystrčit takříkajíc ani nos, nezbyde vám nic jiného, než vyzkoušet halové aktivity a fit centra v okolí. Je důležité, abyste pro své tělo našli adekvátní náhradu za dosavadní pohyb a nenechali se odradit vstáváním za tmy nebo ospalou náladou.

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone