Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Číhá na nás na každém kroku a ubíjí naše cévy. Přemíra cholesterolu rovná se pomalá smrt zakončená infarktem. Jaká je pravda o cholesterolu? Cholesterol je látka podobná tukům a přirozeně se vyskytuje ve všech buňkách živočišného původu, jeho důležitou funkcí je budování buněčných membrán.

V lidském těle se mj. podílí na tvorbě a zpracování vitaminu D, žlučových kyselin a steroidních hormonů. Přes tyto vlastnosti, bez kterých by živočišný organismus nemohl fungovat, má vysoká hladina cholesterolu v krvi negativní účinky. Díky své struktuře je velice snadno přilnavý k cévním stěnám, při přemíře cholesterolu tak nemůže být dostatečně rychle ze stěn odbouráván, dochází k jeho usazování, které může vést k ucpávání cév a k následným kardiovaskulárním onemocněním. Denní příjem cholesterolu by měl být do 300 mg.

V lidském těle se vyskytují dva druhy chlesterolu. HDL (High density lipoprotein), také pro svou prospěšnost označován jednoduše jako „dobrý“ a LDL (Low density lipoprotein) výrazně se podílející na ucpávání cév známý jako „špatný“. Pokud je hladina obou cholesterolů vyvážená, není se čeho obávat, oba cholesteroly jsou nezbytné pro fungování těla a navzájem se doplňují. LDL je transportován z ledvin do buněk, naopak HDL jej zachycuje a přenáší zpět do ledvin, kde je zpracován a odváděn pryč z těla.

V dětské mysli by se koodrinace cholesterolů dala přirovnat ke stavební firmě. LDL jsou stroje, jeřáby a bagry, které jsou na stavbu posílány, bez koordinace se však nahromadí na jednom místě a zablokují cestu. HDL tak pomáhá tyto stroje řídit a po vykonání práce je posílá zpět do bezpečného parkoviště, v našem případě do ledvin a následně z těla ven.

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone