Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Při volbě cukru se nenechte zmást barvou. Hnědá automaticky neznamená, že se jedná o kvalitní přírodní třtinový cukr. Existuje při volbě cukru nějaká zdravá či zdraví prospěšnější varianta?

cukr

Klasický bílý cukr, jak jej známe z českých domácností, je vyroben z cukrové řepy. Vzniká lisováním rozřezaných plátů cukrové řepy a následnými chemickými procesy je vybělen a zbaven nečistot. Tím také ztrácí veškeré výživové hodnoty cukrové řepy.

Třtinový cukr je vyráběn pomocí podobných technologií, jen proces čištění není tak zdlouhavý, protože neobsahuje tolik nečistot. Je tak ušetřen několika chemickým procesům. Pro třtinový cukr je typická zlatavá barva, za kterou stojí vysoký obsah melasy, která se na rozdíl od cukru řepného z třtinového neodstraňuje. Díky tomu si část cenných výživových látek třtinový cukr uchovává.

Jak bylo v úvodu napsáno – hnědá barva nutně neznamená, že jde o cukr třtinový. Vyrobit se dá také dobarvením bílého řepného cukru pomocí melasy, nutričními hodnotami a zdravotními benefity se pak vyrovná třtinovému cukru.

Vzhledem k tomu, že kupující se většinou orientují barvou a cenou a ne složením, výrobci přišli s dalším a méně nákladným řešením. Zlatavé barvy docílí přidáním karamelového sirupu. Tento produkt je sice cenově dostupnější než cukr s melasou, ale výživovými hodnotami je srovnatelný s čistým cukrem bílým. Další možnou variantou získání hnědého cukru je nedostatečné pročištění a vybělení cukru řepného. Vzniká tak nerafinovaný řepný cukr, ve kterém zůstávají chemické sloučeniny (draselné a sodné soli), které při dlouhodobé konzumaci zatěžují ledviny a žlučník, a jsou tak často příčinou mnohých civilizačních chorob.

Výsledek srovnání cukrů

Pokud volíte mezi bílým či hnědým cukrem, volte cukr hnědý, ale hlídejte si složení. Barva neznamená, že cukr je opravdu zdraví prospěšnější. Vybírejte pouze čistý třtinový cukr nebo řepný cukr s příměsí třtinové melasy.

Čtěte také: Kokosový cukr vs. běžný bílý cukr

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone