Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

V těle je to stejné jako v kuchyni, chcete-li rozpálit tuk, musíte pánev zahřát na správnou teplotu. Pokud chceme, aby naše tělo začalo místo sacharidů spalovat tuk, je třeba je správně zahřát. Tělo se zahřívá prostřednictvím krve, které je přímo závislé na příjmu kyslíku. A jsme u jádra věci: abychom spalovali tuk, musíme správně dýchat a přijímat adekvátní množství kyslíku, které nám roztočí krev a ta pak vyplaví tuk.

Jak na to? Nejlepší cesta ke spalování je pomocí měření tepové frekvence. Aby tělo začalo spalovat tuky, potřebujete jej rozpálit svým výkonem na 50 – 75 % své maximální tepové frekvence (TF).

Orientační přehled tepové frekvence vhodné pro spalování tuků:

Věk

Tréninkové pásmo 50-75% max. TF/min. Maximální TF za min.
20-30 let 98-146 195
31-40 let 93-138 185
41-50 let 88-131 175
51-60 let 83-123 165
61+ 78-116 155

Nutné je si však uvědomit, že obě hraniční čísla už nejsou pro spalování zcela ideální – schopnost těla odbourávat tuky se pohybuje okolo 60 – 70 % maximální tepové frekvence.

To ovšem není vše. Tělo nejdříve zpracovává zásoby sacharidů, k tukům se propracuje po cca 20 až 30 minutách. Pokud tedy potřebujete spalovat tukové polštáře, stanovte si jako min. čas pro vaše cvičení půl hodinky a následně čas dle možností navyšujte. Jednorázový trénink by neměl překročit déle jak 60 minut.

Jak na to?

Pohybovým aktivitám, při kterých dosahuje vaše tělo výše zmíněné hodnoty maximální tepové frekvence, se s ohledem na příjem kyslíku říká aerobní aktivity. Jsou to takové, při kterých se lehce zadýcháte, ale jste stále schopni se slabým zadýcháním hovořit.

Pro efektivní spalování tuků je tak vhodná rychlá chůze, poklus, běh či jejich střídání, plavání, jízda na kole a cvičení na bázi aerobiku. Důležité je ovšem vytrvat dostatečně dlouhou dobu a bez zastávek.

Aerobní cvičení se velice záhy odrazí nejen na vaší postavě, ale také na psychické pohodě. Právě dostatečné okysličení pomáhá mozku vyplavovat hormony štěstí a přímo vás pozitivně naladit.

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone