Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Vláknina je důležitou součástí naší stravy, pokud netrpíme střevními problémy a nemocemi, pak také nepostradatelnou pro správné zažívání a pravidelné vyprazdňování. Pro svou schopnost zasytit jsou potraviny s vysokým podílem vlákniny neodmyslitelnou součátní redukčních jídelníčků.

Průměrný člověk by měl za den sníst 15 – 25 g vlákniny, přesto většina Čechů se zdaleka neblíží ani k deseti gramům na den. Pro nedostaek vlákniny ve stravě pak trpí zácpou, plynatostí, pálením žáhy a jinými neduhy spojenými s trávením. Špatné vyprazďování má vliv i na nárůst váhy, zhoršení pleti a může vést k pocitům chronické únavy.

Vláknina je doménou pouze potravin rostlinného původu, proto ji nenajdete ani v mase, rybách či mléčných výrobcích (pokud do nich nebyla dodatečně přidána). Hlavním přirozeným zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, ořechy či luštěniny.

Jsou dva odlišné druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná, většina potravin obsahuje jejich kombinaci. Oba druhy tělu prospívají, každá odlišným způsobem.

Rozpustná vláknina

Rozpustná vláknina se vstřebává do těla a pomáhá odbourávat LDL cholesterol. Zdrojem rozpustné vlákniny jsou fazole, oves či čočka.

Nerozpustná vláknina

Nerozpustná vláknina je nestravitelná, proto cele prochází trávicím traktem. Vlákninová hmota na sebe ve střevech nabaluje veškeré nečistoty a zbytky ostatního jídla, díky kterému se tak z těla veškerý odpad dostává přirozenou cestou. Dostatek nerozpustné vlákniny udržuje střeva čistá, čímž předchází vzniku střevních chorob a zažívacích obtíží.

Zdrojem nerozpustné vlákniny jsou celozrnné obiloviny a výrobky z nich, ovoce a zelenina.

Jezením potravin s vysokým podílem vlákniny získává tělo pocit zasycení na delší dobu. Tohoto efektu je využíváno zvláště při redukci hmotnosti.

Pitný režim

Během zvýšeného příjmu vlákniny je důležité dodržovat pitný režim, v opačném případě může přemíra vlákniny a nedostatek tekutin vést k zácpě a k ucpání střev. Podle potřeby je doporučováno pít 2 – 3 litry tekutin denně, ovšem zde pozor, při pití kávovinových nápojů je třeba tekutiny navýšit. V parných letních dnech či při zvýšené fyzické námaze je třeba příjem tekutin navýšit až na 4 litry.

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone